Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00
Marsauktion
Marsauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- BelysningRensa filter
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen, formgiven 1960
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 500 SEK
LJUSKRONA, empirstil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, AB Stilarmatur Tranås, 1960-/70-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, NK Nordiska Kompaniet, nr 32786, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKE, mässing, Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MARIVI CALVO, taklampor, 1 par, LZF
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
MARC SADLER, golvlampa "Twiggy lettura", Foscarini
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design av Habits studio, Italien, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS AGNE JAKOBSSON, bordslampa, modell B 124, Markaryd
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LYKTA, plåt, 1800-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LUCEPLAN, taklampa "Honeycomb", design Habits studio, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, Boréns, 1900-talets andra hälft, mässing
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, empirstil, 1900-andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 500 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, funkis, 1930-/40-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, bonad björk, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Elit AB Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
INDUSTRILAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar / vaser, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, tenn, 2 par, S Ekström, Norrköping 1846-1848
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Bitossi, Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK