Börjar: 26 mar 2022 10:00Avslutas: 3 apr 2022 16:00

Marsauktion

Marsauktionen är avslutad

Se slutpriser i katalogen nedan

Marsauktion
LISA LARSON, väggrelief, stengods, "Gamla stan", Gustavsberg
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNVOR OLIN-GRÖNQVIST, servisporslin 9 del, "Fructus", Arabia
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FIGURIN, porslin, Pierrot D Charol, Rosenthal
Slutpris2 500 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
GUSTAFSBERG, 71 del, matservis, "Opak"
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, vas, stengods, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 1 par, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN/BING & GRÖNDAHL, 3 del, porslin
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Grazia", Gustavsberg, 1940-/50-tal, större modell
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 44 del, "Maria", Rosenthal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 6 del, porslin, "Musselmalet"
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
MEISSEN, 3 del, porslin, lökmönstret
Slutpris1 500 SEK
Värdering700 SEK
VERNER PANTON, 1 par, taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 9 st, tallrikar, "Musselmalet"
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
WILHELM KÅGE, 41 del, "Liljeblå", Gustavsberg
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 500 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st vaser, stengods, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
CABARET MED BRICKA, porslin, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 7 del, porslin, "Musselmalet", Danmark
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
LOCKURNA, Villeroy och Boch, Wallerfangen, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPSFOT, Frankrike, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LOCKURNOR, 2 st, "Capri", Von Schierholz och troligen Neapel, sannolikt 1930-tal.
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK