Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00
Februariauktion
Februariauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- BelysningRensa filter
HANS-AGNE JAKOBSSON, mässing, kandelaber, modell L67, Markaryd
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, nysilver, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
JAN JOHANSSON, ljuslykta, glas, Orrefors
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Stilnovostil, Italien, 1950-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, Markslöjd
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets början
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Sverige, 1950-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
GAE AULENTI, bordslampa, "Pipistrello", Martinelli Luce, Italien
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 000 SEK
GOLVLAMPA, "Tolomeo lettura", Michele De Lucci & Giancarlo Fassina, Artemide
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Lalo Treasures, resin och metall
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa "Arkipelag", Ruben
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, brons, senempire, 1800-talets mitt
Slutpris3 500 SEK
Värdering4 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1940-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 500 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, hamrad koppar, jugend, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1800-/1900-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, försilvrad mässing, Frankrike, 1700-tal
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
FÖNSTERLAMPOR, ett par, möjligen Hans Agne Jakobsson, 1960-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALTARLJUSSTAKE, barockstil, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
CASOLETT, sannolikt Skultuna No 60
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing och metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LÄSLJUSSTAKE, mässing, sengustaviansk, Sverige
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
NATTLJUSSTAKE, brons, Frankrike, tidigt 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GOLVLAMPA, "Chorus 22", Blond Belysning
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, Metalarte, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKPLAFOND, "Plafo", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
PAOLO RIZZATTO, golvlampa, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKPENDLAR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, med belysning, plast, 1900-tal, michelingubbe
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris4 800 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Fuse small", Note Design Studio
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", för Rubn
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, omkring 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR/VÄGGLAMPOR, 1 par, art déco
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering1 500 SEK