Börjar: 18 nov 2022 14:15Avslutas: 4 dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par,  mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
MOTORCYKEL, Husqvarna, modell 29, år 1952
Slutpris14 500 SEK
Värdering15 000 SEK
OLLE HERMANSSON, eldhund, gjutjärn, Husqvarna, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
STATIONSUR, FW Tornberg, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
STIG LINDBERG, väggplakett, lergods, "Karneval"
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SALUTKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Slutpris800 SEK
Värdering3 000 SEK
KAMIN, gjutjärn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
KASSAAPPARAT, National, omkring år 1900
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BORDSPENDYL, förgylld brons, 1800-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TOM DIXON, skål, mässing, "Bash"
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 38, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris6 600 SEK
Värdering6 000 SEK
MATTALLRIKAR, 14 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/571
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
SERVERINGSFAT, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/628
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 12 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/566
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
SERVISDELAR, 6 del, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 SEK
ASSIETTER, 4 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1/574
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
PRAKTURNA PÅ SOCKEL, gjutjärn
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
PRYDNADSKANNOR, 1 par, brons, sannolikt sent 1800-tal, större modell
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
AGA-FYR, 1900-talets första hälft, AGA Stockholm
Slutpris6 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK