Börjar: 18 nov 2022 14:15Avslutas: 4 dec 2022 18:00

Jubileumsauktion

Jubileumsauktion
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", Firma Svenskt Tenn
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, "Cestita", Santa & Cole
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par snarlika, Asea, modell EA1288, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
ANDERS PEHRSSON, bordslampa, mässing, "Bumling", Ateljé Lyktan
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKAMPEL, brons, empire. 1800-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
CONSTANCE GUISSETTE, taklampa, "Vertigo Copper", för Petit Furniture
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 500 SEK
BORDSLAMPA, brons, empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, no 91, 1900-talets mitt
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
HANS AGNE JACOBSSON, bordslampa, 1960-tal
Slutpris7 600 SEK
Värdering7 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 38, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LARS HOLMSTRÖM, kandelaber, mässing, Arvika, 1900-talets första hälft
Slutpris6 600 SEK
Värdering6 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
TAKLAMPA, Peter Behrens, "Luzette", AEG, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, Skultuna, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK