Börjar: 8 nov 2024 15:20Avslutas: 24 nov 2024 18:00

Höstens utvalda

Inkludera avslutade föremål
3d 5h
SIMON LEGALD, sidobord, travertin, "Edge", Norrman Copenhagen
SIMON LEGALD, sidobord, travertin, "Edge", Norrman Copenhagen
Aktuellt bud1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 5h
SIMON LEGALD, sidobord, travertin, "Edge", Norrman Copenhagen
SIMON LEGALD, sidobord, travertin, "Edge", Norrman Copenhagen
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 5h
GÖRAN MALMVALL, soffa, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
GÖRAN MALMVALL, soffa, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
3d 5h
GÖRAN MALMVALL, 1 par karmstolar, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
GÖRAN MALMVALL, 1 par karmstolar, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
3d 5h
GÖRAN MALMVALL, karmstol, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
GÖRAN MALMVALL, karmstol, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
3d 5h
CARL MALMSTEN, 4 st stolar "Lilla Åland", Stolab 2024
CARL MALMSTEN, 4 st stolar "Lilla Åland", Stolab 2024
Aktuellt bud4 800 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
3d 5h
MICHAEL ANASTASSIADES, golvlampa IC Lights F1, FLOS, Italien, 2000-tal
MICHAEL ANASTASSIADES, golvlampa IC Lights F1, FLOS, Italien, 2000-tal
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 5h
MICHAEL ANASTASSIADES, golvlampa IC Lights F1, FLOS, Italien, 2000-tal
MICHAEL ANASTASSIADES, golvlampa IC Lights F1, FLOS, Italien, 2000-tal
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 6h
HERMÈS, scarf, siden, "Poste et Cavalerie", design Joachim Metz
HERMÈS, scarf, siden, "Poste et Cavalerie", design Joachim Metz
Aktuellt bud1 800 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
3d 6h
SIMON JONES STUDIO, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
SIMON JONES STUDIO, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
3d 6h
SIMON JONES STUDIO, bänk, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
SIMON JONES STUDIO, bänk, "Triangle leg", HAY, Danmark, samtida
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
3d 6h
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
BERTIL VALLIEN (född 1938), skulptur, glas, Kosta Boda, signerad Kosta Boda B Vallien 7090336
Aktuellt bud2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
3d 6h
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Mema 1984
THERESIA HVORSLEV, collier, sterlingsilver, Mema 1984
Aktuellt bud700 SEK
Värdering2 000 SEK
3d 6h
HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996
HERMÈS, scarf, siden, "Le Temps des Marionettes", design Annie Faivre, 1996
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
3d 6h
NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida
NISSEN & GEHL, sideboard, "AK 2730", Naver Collection, Danmark, nutida
Aktuellt bud15 500 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
3d 7h
POUL CADOVIUS, 6 st stolar, "Pia Chair", dk3, Danmark, 2000-tal
POUL CADOVIUS, 6 st stolar, "Pia Chair", dk3, Danmark, 2000-tal
Aktuellt bud28 000 SEK
Värdering30 000 - 35 000 SEK
3d 7h
FRITZ KALLENBERG, 33 del, servisglas, "Elvira Madigan", Kosta
FRITZ KALLENBERG, 33 del, servisglas, "Elvira Madigan", Kosta
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering4 000 SEK
3d 7h
ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal
ALF SVENSSON, 1 par, bordslampor, Bergboms, 1950-/60-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
3d 7h
SYLVIA STAVVE, 1 par, bordslampor, tenn, GAB, 1930-tal
SYLVIA STAVVE, 1 par, bordslampor, tenn, GAB, 1930-tal
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
3d 7h
SEPPO KOHO, taklampa, "Victo 4250 pendel", Secto design, samtida
SEPPO KOHO, taklampa, "Victo 4250 pendel", Secto design, samtida
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
3d 8h
HERMÈS, scarf, siden, "Armets en Panache", design Annie Faivre, 1995
HERMÈS, scarf, siden, "Armets en Panache", design Annie Faivre, 1995
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
3d 8h
ARMBAND, 18k guld och vitguld, Ateljé 15, Norrköping 2019, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 38,5 g
ARMBAND, 18k guld och vitguld, Ateljé 15, Norrköping 2019, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 38,5 g
Aktuellt bud18 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
3d 8h
ARTISAN, 5 del, matgrupp, design Regular Company, år 2022
ARTISAN, 5 del, matgrupp, design Regular Company, år 2022
Aktuellt bud17 000 SEK
Värdering35 000 - 40 000 SEK
3d 8h
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 2021
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 2021
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
4d 5h
LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg
LISA LARSON, figur, stengods, "Bulldog Maxi", ur serien "Kennel"se formgiven 1972, Gustavsberg
Aktuellt bud4 600 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
4d 5h
HERMÈS, scarf, siden, "L'Instruction du Roy en l'exercice de Monter à Cheval", design Henri d'Origny, 1993
HERMÈS, scarf, siden, "L'Instruction du Roy en l'exercice de Monter à Cheval", design Henri d'Origny, 1993
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
4d 5h
EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956
EERO SARINEN, 4 st karmstolar, "Tulip", Knoll Studio, modellen formgiven år 1956
Aktuellt bud8 200 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
4d 5h
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX
BRUNO MATHSSON, fåtöljer, 1 par, "Jetson", DUX
Aktuellt bud10 500 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
4d 6h
HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner
HANS JOHANSSON, soffbord / sidobord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 500 SEK
4d 6h
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal
BRUNO MATHSSON, 1 par fåtöljer, "Jetson", DUX, 1990-tal
Aktuellt bud12 000 SEK
Värdering20 000 - 25 000 SEK
4d 6h
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad
STIG LINDBERG, figur, stengods, "Springare", studio Gustavsberg, signerad
Aktuellt bud4 200 SEK
Värdering2 500 SEK
4d 6h
JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,
JOSEF FRANK, 1 par gardinlängder, "Vegetable tree", linne, Firma Svenskt Tenn,
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 6h
PATRICIA URQUIOLA, 1 par stolar, "Nub", Andreu World, samtida
PATRICIA URQUIOLA, 1 par stolar, "Nub", Andreu World, samtida
Aktuellt bud1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 6h
JOSEF FRANK, gardin, "Marble", sammet och linne, Firma Svenskt Tenn, ca 230 x 200 cm
JOSEF FRANK, gardin, "Marble", sammet och linne, Firma Svenskt Tenn, ca 230 x 200 cm
Aktuellt bud800 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 6h
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 6h
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 6h
HERMÈS, scarf, siden, "Armets en Panache", design Annie Faivre, 1995
HERMÈS, scarf, siden, "Armets en Panache", design Annie Faivre, 1995
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
4d 7h
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, "Variabel", Skultuna
PIERRE FORSELL, ljusstake, mässing, "Variabel", Skultuna
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 7h
KARIN MOBRING, 1 par fåtöljer, "Amiral", Ikea, 1900-talets andra hälft
KARIN MOBRING, 1 par fåtöljer, "Amiral", Ikea, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud8 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
4d 7h
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, taklampa, "Viscontea", Flos, samtida
ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, taklampa, "Viscontea", Flos, samtida
Aktuellt bud7 400 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
4d 7h
EVA SCHILDT, trädgårdssoffa, "Gardener´s sofa", för Design House
EVA SCHILDT, trädgårdssoffa, "Gardener´s sofa", för Design House
Aktuellt bud850 SEK
Värdering2 000 SEK
4d 7h
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Aktuellt bud800 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 7h
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", för Lammhults
Aktuellt bud800 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 7h
HERMÈS, scarf, siden, "Feux d'Artifice", design Michel Duchene, 1987
HERMÈS, scarf, siden, "Feux d'Artifice", design Michel Duchene, 1987
Aktuellt bud1 600 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
4d 7h
 MICHAEL THONET, 4 st stolar, "No 811 Cane", för Ton, samtida
MICHAEL THONET, 4 st stolar, "No 811 Cane", för Ton, samtida
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
4d 7h
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), skål, Kosta Boda, unik, signerad
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (1938-2018), skål, Kosta Boda, unik, signerad
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
4d 7h
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2599 (Kina-lampan), för Firma Svenskt Tenn, 2000-tal
JOSEF FRANK, golvlampa, modell 2599 (Kina-lampan), för Firma Svenskt Tenn, 2000-tal
Aktuellt bud10 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
4d 7h
INGEGERD SILOW, matta, röllakan, "Siljan", sannolikt 1950-/60-tal, ca 170 x 230 cm
INGEGERD SILOW, matta, röllakan, "Siljan", sannolikt 1950-/60-tal, ca 170 x 230 cm
Aktuellt bud1 300 SEK
Värdering3 000 SEK
Kontakt

Olséns Auktioner

Linnégatan 21

602 23 Norrköping 

011 - 470 92 00

info@olsensauktioner.se

Öppettider

Måndag 12.30 - 17.00
Tisdag 12.30 - 17.00
Onsdag 12.30 - 18.00
Torsdag 12.30 - 17.00
Fredag 11.00 - 15.00
Sista lördagen i månaden 11.00 - 14.00
Dag före röd dag stänger vi kl 15.00

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.