Börjar: 24 apr 2024 14:25Avslutas: 12 maj 2024 17:00

Vårens utvalda

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
PIERRE FORSELL, bordslampa, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par, lampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa, modellnr 2479, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", Louis Poulsen
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ROBERT DUDLEY BEST, golvlampa, Best and Lloyd, England, nutida
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris13 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK