GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, bordslampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, järn och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
GUNNAR ASPLUND, vägglampa, ASEA Skandia, 1900-talets mitt
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BREITLING, armbandsur, stål, kronograf, 1900-talets mitt
Slutpris8 200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1940-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "Cobra", för Gubi, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JACOBSSON, 1 par, lampor, mässing, modell B221, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
NILS JONSSON, 7 del, matsalsmöbel, Troeds, Bjärnum, 1960-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
INGEGERD SILOW, matta, rölakan, "Dellen", 1900-tal, ca 170 x 230 cm
Slutpris7 400 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", Louis Poulsen
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ARNE NORELL, 1 par safaristolar, "Sirocco", Norell, 1960-/70-tal
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
ROBERT DUDLEY BEST, golvlampa, Best and Lloyd, England, nutida
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK