Börjar: 26 jan 2024 14:35Avslutas: 11 feb 2024 18:00

Selected items / 11 feb 2024

Selected items / 11 feb 2024
JOSEF FRANK, bordslampa, mässing, modell 2552-2, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Silver Moon", hänge, sterlingsilver, Nils Westerback, Helsingfors 1971
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
CAFÈSTOLAR, 8 st, "Bryggeristolen", Grythyttan, 19/2000-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt, sannolikt Nordiska Kompaniet
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
COBRA 1973, Dan-Graphique, 1973, med 7 färglitografier av Karel Appel, Pierre Alechinsky, Egill Jacobsen, Carl-Henning Pedersen, Christian Dotremont, Asger Jorn och Corneille, numrerade 102/150
Slutpris24 000 SEK
Värdering25 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, 6 st stolar, "Eames plastic chair", för Vitra, 2013
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris13 000 SEK
Värdering15 000 SEK
Slutpris26 000 SEK
Värdering30 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt England, 1800-talets mitt, otydligt signerad
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SHANG XIA, Hermès, Kina, 2000-tal, teservis, äggskalsporslin, klädd med vävd bambu
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 37 g
Slutpris16 000 SEK
Värdering20 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 42 g
Slutpris18 500 SEK
Värdering22 000 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2013
Slutpris8 800 SEK
Värdering7 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
 ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MATTA, rya, "Solnedgång", komponerad av B Persson, Klockaregårdens Hemslöjd Tällberg 1949, ca 249 x 156 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk, 1700/1800-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
Slutpris19 000 SEK
Värdering30 000 SEK