GUNNAR ANDER, skål på fot, Lindshammar, etikettmärkt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, "Oxford", Fritz Hansen
Current bid250 SEK
Est3,000 SEK
KÄPP, trä, med alnmått, 1900-talets första hälft
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets mitt
Current bid350 SEK
Est500 SEK
ULF GRIPENHOLM (född 1943), färglitografi, signerad och daterad 1982
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
FONTÄN, gjutjärn, 1900- talets början
Current bid650 SEK
Est1,000 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, sannolikt 1900-talets första hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 2,9 g
Current bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
DALAHÄST, större modell, daterad 1983
Current bid500 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 36 g
Current bid20,000 SEK
Est20,000 - 22,000 SEK
FIGURINER, 4 st, i form av fåglar, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Cophenhagen, Danmark
Current bid200 SEK
Est400 SEK
SOFFA, "Gilbert", Burhéns, samtida
Current bid1,000 SEK
Est4,000 SEK
FÅTÖLJ, "Gilbert", Burhéns, samtida
Current bid600 SEK
Est2,000 SEK
BROR LINDH (1877-1941), etsning, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGPENDYL, jugend, 1900-talets början
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 delar, teak, Jutlandia, 2000-tal
Current bid800 SEK
Est1,500 SEK
WILHELM DE GEER (1927-1984), olja på duk, signerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 1 par, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Current bid600 SEK
Est2,000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk stil, sannolikt 1800-tal
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Terres Precieuses", design Annie Faivre
Current bid850 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
MÖRTSTUGOR, 4 st, metall
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, 1930-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK
Current bid350 SEK
Est800 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, jugend, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est1,000 SEK
MODELLBIL, Citroën Traction, type 11B, Solido, 1900-/2000-tal
Current bid250 SEK
Est400 SEK
SKÅL, silver, GAB, 1919, vikt ca 405 g
Current bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6 g
Current bid4,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
RING, 18k guld, med vit sten, tot vikt ca 1,9 g
Current bid750 SEK
Est1,200 SEK
TOMAS HELLSTRÖM, figur, keramik, Nittsjö, signerad
Current bid600 SEK
Est500 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på duk, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
BRICKA, plåt, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 1,8 g
Current bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
GLAS, 12 st, 1900-talets första hälft
Current bid400 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Bing & Gröndahl och Royal Cophenhagen, Danmark
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
VASER OCH DOSOR, 5 del, cloisonné och lackarbete, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
KARMSTOLAR, 8 st, Vitra, 1999
Current bid200 SEK
Est2,500 SEK
FIGURER, 8 st, sten, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Bing och Gröndal, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
MODELLBIL, Aston Martin DB 2-4, Resin, 1900-/2000-tal
Current bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, sk mormorsur, silver, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
RING, sterlingsilver och tigeröga, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien "Skansen", Gustavsberg, signerad
Current bid500 SEK
Est800 SEK
BERLOCKER, 6 st, 18k guld, tot vikt ca 5,5 g
Current bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
MJÖLKKRUKA, rostfri, 1900-tal
Current bid100 SEK
Est300 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, 1900-talets början
Current bid450 SEK
Est800 SEK
AFFISCH, efter Marc Chagall
Current bid100 SEK
Est300 SEK