SCARFHÅLLARE, horn, samearbete, monogramsignerad ELS
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K
Current bid400 SEK
Est4,000 SEK
TAKAMPEL, alabaster, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est600 SEK
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, osignerad
Current bid200 SEK
Est400 SEK
GRAFISKA BLAD, 1 par, 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,9 g
Current bid3,800 SEK
Est3,500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 2 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 101 g
Current bid500 SEK
Est800 SEK
SAMI KALLIO, 3 st, barstolar, "Y5", Hans K, samtida
Current bid800 SEK
Est2,000 SEK
JAN STEVENS, 8 del glasföremål, etikettmärkta Jan Stevens Glashytta, sent 1900-tal
Current bid400 SEK
Est600 SEK
VÄGGHYLLA, 1900-talets början
Current bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 8 st, silver, Danmark, tot vikt ca 157 g
Current bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Current bid100 SEK
Est300 SEK
GÖRAN WÄRFF, bordslampa, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
BREVKNIV, mässing, 1900-talets första hälft
Current bid200 SEK
Est400 SEK
ESCADA, skärp, skinn och metall, sent 1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
Starting bid200 SEK
Est800 SEK
LUFTGEVÄR, Tell, mod 32, sannolikt 1930-tal
Starting bid200 SEK
Est1,500 SEK
PIEDESTAL, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Current bid400 SEK
Est500 SEK
MATBORD, Muuto, 2000-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
SKÅP, 1800-tal, fanerat med mahogny
Starting bid200 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING LEKSAKER, 6 st, 1950-/60-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
KLACKRING, 18k guld, tot vikt ca 6,6 g
Current bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
BRUNO MUNARI, taklampa, "Falkland", Danese Milano, Italien, 1900-talets andra hälft
Current bid550 SEK
Est1,500 SEK
VIDE JANSON, färglitografi, signerat och numrerat 11/50
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL, vitmålad, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est400 SEK
INGEGERD SILOW, väggbonad, "Liljekonvalj", röllakan, Axeco, signerad IS
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
JOHAN AHLBÄCK (1895-1973), träsnitt, signerad och daterad 1929
Starting bid200 SEK
Est500 SEK
KNUT NORMAN (1896-1977), olja på pannå, signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med bergkristall, Stockholm 1948, tot vikt ca 9,7 g
Current bid3,400 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
KAFFEKANNA, större modell, koppar, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
VITRINSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Current bid250 SEK
Est4,000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Starting bid200 SEK
Est1,000 SEK
KOPPARHINK, 1800-tal
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-/2000-tal
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
RING, silver, 1900-talets andra hälft
Current bid250 SEK
Est300 SEK
BRITA NORDENCREUTZ (1899-1982), olja på duk, signerad och daterad 45
Current bid200 SEK
Est400 SEK
NILS LANDBERG, vas, Orrefors, signerad
Current bid850 SEK
Est1,000 SEK
GRAFISKT BLAD, sannolikt 1900-talets andra hälft
Current bid200 SEK
Est800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 4 st, vinglas, Kosta Boda
Current bid700 SEK
Est1,200 SEK
SMYCKESKRIN, 2 st, 2000-tal
Current bid150 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, "Coquille", Flygsfors, 1900-talets mitt
Current bid250 SEK
Est800 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Starting bid200 SEK
Est400 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Certina, manuell, 1900-talets mitt
Starting bid200 SEK
Est600 SEK
HERRARMBANDSUR, guld på stål, 1900-talets mitt
Starting bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Starting bid100 SEK
Est300 SEK