PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PRAKTFAT, 2 st, porslin, By Boch, Delfts, Holland, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, porslin, sannolikt 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PATRICIA URQUIOLA. "Tatou S2", taklampa, samtida, Flos, formgivningsår 2012
Final bid350 SEK
Est600 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Final bid5,400 SEK
Est7,000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Stina Sandwall, SMD design
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
HEE WELLING, 1 par stolar, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HYLLA, stringmodell, 1900-talets mitt
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
BOKBAND, 12 st, Selma Lagerlöf, Albert Bonniers Förlag Stockholm 1935
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KARAFF, bruntonat glas, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, med skurna snäckskalskaméer, tot vikt ca 2,8 g
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Kina, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOCKLAR, 4 st, kalksten, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, teckning, otydligt signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JOHAN CARPNER, taklmapa, "Beam", Zero, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SERVISPORSLIN, 37 del, porslin, ”Elegance”, Bing & Gröndahl
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, 1956, tot vikt ca 740 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 11 st, flintgods, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
KOPPARSTICK, sannolikt 1700-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TIDNINGSSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ORDFÖRANDEKLUBBA, mässing, Vallonmässing 1986
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KLARINETT, Kohleri Popular, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, porslin och mässing, Gusums Bruk & Rörstrand, sannolikkt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
COLLIER, bijouteri, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VERNER PANTON, stol, "Panton Chair", classic / original i glasfiber, Vitra, samtida
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
ARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, karmstol, "Eames plastic chair - DAW", för Vitra, samtida
Final bid1,000 SEK
Est1,800 SEK
ENSTENSRING, 18k guld, briljantslipad diamant ca 0.45 ct
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
SKÅL, porslin, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 4 st, stål, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MARGARETA HENNIX, 1 par ytterfoder, porslin, "Krokus-2" samt vas "Vårblomster", Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
GUNGHÄST, allmoge, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 46
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
MATBORD, svartlackerad askfanér, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
ALEXANDE MIMOGLOU (Grekland, född 1954), färglitografi, signerad och daterad 1994
Final bid100 SEK
Est300 SEK
COLLIER, minst 21,6k guld, tot vikt ca 33 g
Final bid16,500 SEK
Est20,000 SEK
PELLE ENGMAN (född 1948), färglitografi, signerad och numrerad 44/199
Final bid250 SEK
Est500 SEK
UNO ÅHRÉN, 6 st fällstolar, "Bern", Gemla, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
GLASRELIEFER, 2 st, Berit Johansson, Vadstena, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
FICKUR MED FICKURSSTÄLL, bronserad metall, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JULGLAS, 10 del, glas, med handmålad dekor, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SERIETIDNINGAR, 23 st, Kalle Anka, 1950-tal
Final bid800 SEK
Est600 SEK
NIRVAN RICHTER, vitrinskåp, "Massiv" Norrgavel, i produktion sedan 2011
Final bid8,000 SEK
Est12,000 SEK