BORDSUR, trä, Samuel Marti (ca 1850-1910), Frankrike, omkring år 1900
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 14k guld, med orangefärgat glas, tot vikt ca 8,3 g
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
ÅKE WIKSTRÖM (född 1927), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÄLLBORD, björk, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
BROSCH OCH HALSRING, silver samt vitmetall, bla Sidney Carron, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BROSCH, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 5,5 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
ARNE ANDERSSON, olja på duk, signerad
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
KG (KARL GUSTAF) NILSSON (född 1942), bordsskiva, "The river", signerad och numrerad 46/50
Final bid1,100 SEK
Est2,000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
HALSBANDSLÅS, 18k guld, vikt ca 1,4 g
Final bid750 SEK
Est300 SEK
KUDDAR, 1 par, textil, mönster av Stig Lindberg, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, bronserat trä, sent 1900-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, empire, 1800-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
BLÄCKSTÄLL, SKÅL SAMT TÄNDSTICKSHÅLLARE, mässing, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KIKARE, Lemeco, 7 x 50, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, pärlor, tot vikt ca 1,7 g
Final bid500 SEK
Est700 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BOK, Svea Rikes Historia, Swen Lagerbring, J Nordström, Stockholm 1788
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, mässing och glas, Sandberg, 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
DAVID WALLIN, olja på pannå, signerad
Final bid300 SEK
Est1,000 SEK
CARSTEN STRÖM (1913-1995), olja på pannå, signerad och daterad 1945
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ERIK HÖGLUND, fat, 5 st, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
CHARLES ARDESJÖ (född ?), 2 st, olja på duk, signerade
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOP, 2 st, tenn, 1800-talets mitt
Final bid250 SEK
Est600 SEK
CHAMPAGNEFLÖJTAR, 11 st, glas, NK Nordiska Kompaniet, 1900-/2000-tal
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Jetson", DUX
Final bid7,200 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
STOLAR, 1 par, sk Bellmanmodell, 1800-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
LOCKBURK OCH VAS, nysilver, Christofle, Frankrike, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ERIC RHÖNNSTAD, vinterlandskap, oljemålning
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Certina, tot vikt ca 22 g
Final bid8,800 SEK
Est8,000 - 10,000 SEK
HALSKEDJA, silver, vikt ca 5,3 g
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld och vitguld, tot vikt ca 5,3 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
RICHARD LINDH, 6 st kaffekoppar med fat, porslin, Arabia, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
NATTVAKTSUR, mässing, sekelskiftet 1900, märkt 11968
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERNDT FRIBERG (1899-1981), miniatyrvas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, redwood, sent 1900-tal, större modell
Final bid400 SEK
Est2,000 SEK
KÖKSPALL, Awab, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
JORDGLOB, med belysning, kupa av glas, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarck, vikt ca 5,1 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 1 g
Final bid550 SEK
Est300 SEK
ÅKGRÄSKLIPPARE, Jonsered, command, 18hk, 2003
Final bid5,200 SEK
Est8,000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, silver, 1900-talets andra hälft, vikt ca 23,7 g
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SKINKFAT, lergods, Höganäs, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK