BORDSTÄNDARE, Pierre Forsell, Skultuna, mässing, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
AKOS SOLLAR, 2 st färglitografier, signerade
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, "Risa", Rörstrand, tidigt 1900-tal
Final bid500 SEK
Est400 SEK
GIUGLIO LACCHETTO, bordslampa, "Magneto", Foscarini, Italien, samtida
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
BÖCKER, 19 st, bla Östergötland, konstlitteratur och barnvisor
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, Sporrong, omkring år 1900
Final bid250 SEK
Est300 SEK
BROSCHER, 2 st, silver och markasiter, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOCKBORD furu, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GUNNAR KANEVAD, skulptur, trä, signerad och daterad 1984
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKE, "Eldflugan", Marie Lundgren-Carlgren och Kina Strandberg, för Gnosjö Konstsmide
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
FAT, GRÄDDKANNA OCH SKÅL, silver, tot vikt ca 205 g
Final bid1,300 SEK
Est700 SEK
BARPALLAR, 3 st, "FourSure", Four Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SLÖJDARBETEN, bla monogramsignerad SA resp etikettmärkt Norrbottens läns hemslöjdsförening, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ELSE HERMANSSON (1900-1997), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, porslin, orientalisk stil, 1900-/2000-tal
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, bambu och rotting, 1900-talets senare del
Final bid650 SEK
Est800 SEK
TAKLYKTA, metall och glas, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est400 SEK
MUGG, SKÅLAR OCH DOSOR, silver, tot vikt ca 215 g
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
VÄGGBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, omkring 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SKÅL, porslin, Karin Björqvist, Rörstrand -94
Final bid300 SEK
Est300 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talets senare del
Final bid400 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPETT, skuret trä, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BRINGARE, VAS OCH SKÅL, 3 del, glas, bla Ingegerd Råman, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, 172 x 115 cm
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BARBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
SKULPTUR, gjutjärn, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 4 st, keramik, bla Kina, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VÄGGSPEGEL, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, Formakami, Jamie Hayon, &Tradition, samtida
Final bid600 SEK
Est800 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, 2 st skålar, keramik, "Sparaxis", Rörstrand
Final bid250 SEK
Est500 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String
Final bid350 SEK
Est600 SEK
VITVINSREMMARE OCH LIKÖRREMMARE, 15 st, glas, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, efter Pablo Picasso, "Les éditions Braun et Cie, Paris", 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est500 SEK
HYLLPLAN MED KONSOLER, 4 st, Norrgavel, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
Final bid2,200 SEK
Est600 SEK
ARMBANDSUR, herr, Lemania, manuell, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
VAS, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SPEGELSKÄNK, 1800-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, "Strap", HAY, samtida
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, påskrift à tergo Henrik Brudén
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BORDSSTAFFLIER, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
SVIT OM 19 AKVARELLER AV OLOF MARTIN ANDERSSON "MARTINE" (1853-1915), signerade
Final bid550 SEK
Est2,000 SEK
MARI SIMMULSON, 2 del, skål och skålfat, keramik, bla "Sagina", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK