BORDSLAMPA, metall och marmor, empirestil, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BROSCHER, 2 st, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, bla med markasiter
Final bid150 SEK
Est300 SEK
ELSE HERMANSSON (1900-1997), olja på pannå, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BARNSYMASKIN, Casige, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SIGNALHORN, vitmetall, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FIGUR, malakit, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SERVISPORSLIN, 13 del, porslin, "Fish", Johnson Bros, England
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 3 del, silver, tot vikt ca 100 g
Final bid400 SEK
Est400 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, bronserad metall och glas, 1800-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, Sporrong 1963, tot vikt inkl band ca 16 g
Final bid7,200 SEK
Est9,000 SEK
HÄNGE, 14k guld, med sigill, tot vikt ca 3,4 g
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, med sannolikt opaler, tot vikt ca 5,4 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
RING, sterlingsilver, enligt uppgift Sanna Evers, vikt ca 7,4 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BÄGARE, silver, Eric Råström, för CG Råström, Stockholm 1957, vikt ca 91g
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SLAGBORD, målat, 1900-tal
SLAGBORD, målat, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 235 x 147 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
KORGSTOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
COASTERS, 1 par, nysilver, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 10 st, silver, svenska stämplar bla N Högberg 1896, modell franska liljan, tot vikt ca 500 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
STOL, svart plast, 2000-tal
STOL, svart plast, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN OCH BROSCHNÅL, 18k guld, tot vikt ca 3,4 g
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, 2 st, keramik, bla Nittsjö 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL, 1800-/1900-tal
PIEDESTAL, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est500 SEK
CLAES THELL, 1 par vaser, stengods, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
VAS, tenn, svenska stämplar 1939
Final bid100 SEK
Est200 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 4 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, strindbergsmodell, patinerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
VITRINSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 125 x 228 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SERVIETTER, 7 st, linne, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NORMANN COPENHAGEN, fåtöljer, 1 par, "Era Lounge Chair Low steel"
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
SOCKERSKÅL, silver, England, 1800-tal, vikt ca 150 g
Final bid1,400 SEK
Est1,200 SEK
OTTO GRIPENSVÄRD (1847-1933), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ANDERS WINGÅRD, 8 st, glas på fot, Glashyttan på Baskemölla 1990-tal, signerade och daterade 2000
Final bid750 SEK
Est400 SEK
SKRIN, läder och mässing, 1800-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SERVETTER, 16 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
WÜRTEMBERGISCHE METALWARENFABRIK (WMF), 5 del, skrivbordsuppsats, vitmetall, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
ARMBANDSUR, Olma automatic, stål, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSSKEDAR, 8 st, silver, svenska stämplar bla HN 1897, modell franska liljan, tot vikt ca 300 g
Final bid1,600 SEK
Est1,600 SEK
HEE WELLING, stolar, 1 par, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
OIVA TOIKKA, gungstol för barn, Magis, "Dodo", Italy
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SLAGBORD, barockstil, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK