GLASSERVIS, 59 del, kristall, Johansfors, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, sannolikt päronträ, 1800-talets slut, rikligt skuren dekor
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Vallonmässing 1989
Final bid400 SEK
Est400 SEK
FIGURER OCH ÄGGHÖNOR, 4 del, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
MATTA, Kina, old, ca 305 x 203 cm
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, Sarouk, sannolikt old, ca 357 x 242 cm
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
Final bid19,000 SEK
Est30,000 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1900-tal, Doxa samt Viking
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
FICKUR, 1800-tal, silver, med klockkedja och nyckel
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 6 st stolar, björk, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est800 SEK
HIGHBALLGLAS, 6 st, turkos- och gröntonat glas, 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKÅP, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
INGEGERD GOTHE (1912-1988), kolteckning, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BERTIL VALLIEN, 11 st, likörglas, kristall, "Chateau", Kosta Boda
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Yalameh, sannolikt old, ca 195 x 203 cm
Final bid1,500 SEK
Est2,500 SEK
ARMBAND, 18k guld, med berlocker, tot vikt ca 24 g
Final bid9,400 SEK
Est12,000 SEK
COLLIER, sterlingsilver, Silverhatten Konsthantverk HB 2010
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SKRIN, 1900-tal, med fanér av olika träslag
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Goebel, bla "Mountaineer"
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk osignerad
Final bid400 SEK
Est600 SEK
HYLLPLAN MED VÄGGKONSOLER, Norrgavel, 2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås av sterlingsilver, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 2,6 g
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
AUREL NARAY (Ungern, 1883-1948), olja på duk, sannolikt tidigt 1900-tal, otydligt signerad
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
SALONGSBORD, tidigt 1900-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
LOCKURNA, porslin, empirestil, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANDELABER, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 6 st, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,000 SEK
MATTALLRIKAR, 6 st, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est1,000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est400 SEK
BRINGARE, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BURK, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
TERRIN, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
SAMING MYNT, Sverige, mestadels 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est300 SEK
SELTERGLAS, 6 st, glas, "Mambo", Reijmyre, 1960-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
EWERT KARLSSON (1918-2004), litografi, signerad EWK och daterad -93
Final bid450 SEK
Est1,000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid4,600 SEK
Est2,500 SEK
MATTA, rya, "Solnedgång", komponerad av B Persson, Klockaregårdens Hemslöjd Tällberg 1949, ca 249 x 156 cm
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2013
Final bid8,800 SEK
Est7,000 SEK