FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen, nr 4502, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGUR, Frankrike, 1950-/60-tal
Final bid650 SEK
Est400 SEK
KÖKSPALL, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Lammhults, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23k guld, tot vikt inkl band ca 17,5 g
Final bid7,400 SEK
Est9,000 SEK
ÅKE AXELSSON, 4 st stolar, "S217", Gärsnäs, 2010
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
VÄGGVASER OCH FIGURER, 6 st, porslin, bl a Jema Holland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GEORG JENSEN, 2 st, årsskedar, förgyllt silver, 1975/1981
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, MI Hummel, Goebel, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DUK, linnedamast, sannolikt tidigt 1900-tal, med dekor av kräftor, ca 120 x 200 cm
Final bid450 SEK
Est400 SEK
GUNGSTOL, thonetstil, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, porslin, Bing & Gröndahl, nr 1642, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1930-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SNAPSGLAS, 18 st i snarlika modeller, kristall, 1900-talets första hälft, rutslipad dekor
Final bid100 SEK
Est300 SEK
GOLVVAS, keramik, Jasba Keramik, sannolikt 1950-/60-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMRING, 18k guld, stel modell, vikt ca 13 g
Final bid5,400 SEK
Est7,000 SEK
SKÅP MED VITRIN, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, tenn, GAB, Nr 385, 1920-/30-tal
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SPARBÖSSA, keramik, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, Unilux, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURINER, 7 st, porslin, Nina Marco, Goebel, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SITTPUFF, Johanson design, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
YNGVE EKSTRÖM, snurrfåtölj, ''Rondino'', Swedese, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
BYRÅ/SÄNGBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BRICKSTÄLL, smide, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
HERTHA BENGTSSON, karott med lock, porslin, "Koka", Rörstrand
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TÅGBANA, större modell, Märklin, 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
FIGURIN, porslin, "Wayside Devotion", MI Hummel, Goebel,, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
EBBE SADOLIN, efter, litografi, 1944
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMRING, 18k guld, stel modell, Guldmakeriet Söderköping 2017, vikt ca 14,5 g
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
SKÅL PÅ FOT, pressglas, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VÄGGKROKAR, 16 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Final bid900 SEK
Est500 SEK
FIGURIN, keramik, MI Hummel, Goebel, Tyskland
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 15 g
Final bid6,200 SEK
Est8,000 SEK
LEIF JØRGENSEN, 1 par benbockar, Hay, Danmark
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Junghans, herr, 1900-talets mitt, manuell
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, malm, jugendstil, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, SKJORTKNAPPAR OCH MANSCHETTKNAPPAR, mässing, Sporrong, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, MI Hummel, Goebel, mestadels 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Ikea, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
BESTICK, 19 del, silver, Cesons 1966, tot vikt ca 265 g
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK