MATTA, rya, ca 203 x 140 cm
MATTA, rya, ca 203 x 140 cm
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SOFFA, "Fredrik", ur Kungaserien, DUX, 1900-talets andra hälft
Final bid2,200 SEK
Est4,000 SEK
SÄNGRAM, Grange, Frankrike, 1900-talets slut
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanlykta, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,9 g
RING, 23k guld, vikt ca 4,9 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
SERVERINGSVAGN, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,200 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, Hjort Knudsen, Danmark, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
THERESIA SANDSTRÖM (1893-1981), olja på duk, signerad och daterad 1920
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
MODELLFARTYG, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
JOSEF FRANK, kandelaber, "Vänskapsknuten", försilvrad mässing, Firma Svenskt Tenn
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
IKON, skuret trä, sannolikt grekisk-ortodox, 1800-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
MATTA, Kelim, ca 294 x 202 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 7,7 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OWE ELVÉN, 2 st ljuslyktor, glas, "Eternell", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, modell 2207, 1900-talets mitt
Final bid2,000 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 14 delar, 1900-tal, total vikt ca 152 g
Final bid650 SEK
Est800 SEK
VAS, kristall, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FASADLYKTA, gjutjärn och glas, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Final bid600 SEK
Est800 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, 5 st stolar "Alis", Crassevig, Italien, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt, rygg av rotting
Final bid350 SEK
Est800 SEK
HENRYK KOSSOWSKI (Polen, 1855-1921), bordslampa, brons, 1800-/1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
SLAGBORD, mindre modell, ek, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, taklampa, Luxus, Vittsjö, 1900-talets andra hälft
Final bid4,600 SEK
Est4,000 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
Final bid3,800 SEK
Est4,000 SEK
GOLVVAS, Kina, porslin, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
STOLAR, 1 par, nyrokoko, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SKULPTURER, 3 st, onyx, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, metall, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, Echt Weimar kobalt, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid1,700 SEK
Est500 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, mässing och aluminium, Frandsen, Danmark, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SPEGEL,  1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
JAN WICKELGREN, taklampa, "Sonatra", Fagerhults
Final bid200 SEK
Est600 SEK
DOSA, med porträtt, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
GOLVVAS, porslin, Kina, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
TOBAKSBURK, nysilver, GAB, 1930
Final bid500 SEK
Est400 SEK
FICKURSSTÄLL SAMT MORMORSUR, silver, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MONICA BACKSTRÖM, skål på fot, glas, Kosta Boda, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 295 x 191 cm
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets första hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
BORDSLAMPA, 1960-/70-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, sterlingsilver, med lapis lazuli, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK