LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Göteborg 1972
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
KAFFE-/DRINKSKEDAR, 6+6 st, silver, Finland, 1900-tal, tot vikt ca 130 g
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SITTPUFF, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ILSE D AMMONSEN, skeppsoljelampa, mässing, Daproma, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BESTICK, silver, tot vikt ca 360 g
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
FICKUR, sk mormorsur, silver, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAPIO WIRKKALA, skålfat, glas, "Lunaria-Kulho", Iittala
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MODELLFARTYG, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, hund, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 4 st, "Blitz", design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid850 SEK
Est500 SEK
TERRIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid750 SEK
Est600 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR OCH ASSIETTER, 24 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
MATTALLRIKAR, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
MATTALLRIKAR, 8 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
MICHAEL KORS, handväska, svart skinn, samtida
Final bid350 SEK
Est600 SEK
TAKLYKTA, sk Bellmanlykta, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est600 SEK
 ILMARI TAPIOVAARA, fåtölj, "Kiki Lounge", för Artek, Finland, 2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
BORDSLAMPA, 2000-tal
BORDSLAMPA, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, rokokostil, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal
KITTEL, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, vikt ca 18 g
Final bid7,200 SEK
Est9,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal, större modell
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
KONTORSSTOL, "Roling Frame", Alias, Italien, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla broscher 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BESTICK, 7 del, silver, tot vikt ca 215 g
Final bid950 SEK
Est600 SEK
BARSTOLAR, 1 par, gullackerad metall, "Bistro", Fermob, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est600 SEK
TAK-/FÖNSTERLAMPOR, 3 st, Muuto, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Eva", Gustavsberg
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, Tjeckoslovakien, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st, nysilver, Carlströms Nysilver, 1900-tal, större modell
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RUDOLF KÜCHLER (1867-1954), skulptur, marmor, signerad
Final bid750 SEK
Est600 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, sent 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BENGT ELLIS (1923-2007), olja på duk, signerad
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SKRIVSTOL, "Bizz", Inoff, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VATTENKARAFF, glas, Reijmyre glasbruk, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, i form av guldtackor, vikt ca 18 g
Final bid7,400 SEK
Est9,000 SEK
SKULPTUR, marmor, sittande kvinna, samtida
Final bid2,000 SEK
Est4,000 SEK
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
FIGURIN, porslin, Alba Kunst, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, 1950-/60-tal
KARMSTOL, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
HALLBYRÅ, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
KAFFESERVIS, 38 del, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg, sent 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK