SKRIVSTOL, "Bizz", Inoff, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtölj, "Solo", Lammhults, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
KARBIDLAMPOR, 2 st, Impex, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SOFFA, furu, 1800-/1900-tal
SOFFA, furu, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KAJ BERNSTONE (född 1946), färglitografi, "Vernadan", signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NORMANN COPENHAGEN, fåtölj, "Era Lounge Chair Low steel"
Final bid500 SEK
Est800 SEK
DRAGSPEL, Hohner, Verdi III M, Tyskland, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, Ikea, Stockholm
SOFFBORD, Ikea, Stockholm
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ARMANI JEANS, jacka, dam, strlk USA 6
Final bid200 SEK
Est500 SEK
INGER PERSSON, väggrelief, stengods, Rörstrand, 1960-/70-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 307/310
Final bid100 SEK
Est300 SEK
AGNE JOHANSSON (1921-1987), olja på duk, signerad
Final bid300 SEK
Est600 SEK
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KOPPARRESERVOAR, 1800-tal, större modell
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 48 del, silver, GAB Stockholm bla 1958/1961, tot vikt inkl knivar ca 1 579 g
Final bid4,400 SEK
Est6,000 SEK
TAVLA, Kina, 2000-tal, med påskrift och stämpel
Final bid300 SEK
Est400 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
VASER, 2 st, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BESTICK OCH LJUSSTAKE, 6 del, silver, tot vikt ca 230 g
Final bid700 SEK
Est900 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 160 x 230 cm
Final bid450 SEK
Est500 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, vit plast, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
JACOB ENGMAN, 39 del bestick, silver, modell Rosenholm, GAB 1980, tot vikt inkl knivar ca 1 652 g
Final bid6,200 SEK
Est6,000 SEK
ESTER WALLIN, väggrelief, keramik, Upsala Ekeby, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Meissen
SKÅLFAT, porslin, Meissen
Final bid300 SEK
Est400 SEK
ÅKE HOLM (1900-1980), 2 st, träsnitt, signerade och numrerade
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ARMBAND OCH HALSBAND, 3 del, silver, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ARNE NORELL, fåtölj, "Pilot", formgiven 1967
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
ETHNICRAFT, "Double", matbord, samtida, massiv FSC-certifierad teak
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 12 g
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, signerad och daterad H Clare 1881
Final bid4,800 SEK
Est5,000 SEK
BENGT ELLIS (1923-2007), olja på duk, signerad och à tergo daterad 1962
Final bid2,800 SEK
Est5,000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, kolonialstil, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est500 SEK
MATTA, ull, sannolikt 1900-talets andra hälft, ca 310 x 225 cm
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
SKULPTUR, trä, orientalisk, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 1893
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, mässing, sannolikt Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MILAN VOBRUBA (1934-2016), 3 del, skål och vaser, glas, signerade och daterade 82/84
Final bid300 SEK
Est300 SEK
HÄNGLÅS, smide, sannolikt 1700-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, trä, orientalisk, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est500 SEK
FICKUR, Omega, silver, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, 3 st ljuslyktor, mässing, "Kin Votives", Skultuna, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtöljer, 1 par, "Solo", Lammhults, 2000-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK