TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
VITVINSGLAS, 10 st, gröntonat glas, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HENRY MASSONNET, 3 st pallar, plast, "Tam Tam", Stamp, Nurieux, Frankrike, 1960-/70-tal
Final bid750 SEK
Est800 SEK
SLIPSNÅL SAMT HÄNGE, 14/18k guld, tot vikt ca 4,9 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BESTICK, silver, Finland, tidigt 1900-tal, tot vikt ca 1 570 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, ''Lucifer'', Tom Ahlstrom & Hans Ehrich, Fagerhults
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, katt, Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est300 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet", tenn och sten, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
RIPSMATTA, 1900-talets första hälft, vävd, ca 45 meter
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
RINGAR OCH HALSKEDJA, 4 del, 14k guld, tot vikt ca 7,9 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
BOKHYLLA, 1930-/40-tal
BOKHYLLA, 1930-/40-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 253/360
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER, 2 st, glas, Reijmyre glasbruk
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TERRINER MED LOCK, 3 st, porslin, bla Port Meirion, England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, Cohr, tot vikt ca 160 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
LUFTGEVÄR, Diana, modell 25, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HURTSSKRIVBORD, engelsk stil, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, Finland, tidigt 1900-tal, tot vikt inkl knivar ca 1 850 g
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
ORIENTMATTA, ca 260 x 155 cm
ORIENTMATTA, ca 260 x 155 cm
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
FIGUR, konstmassa, Bruka Design, sannolikt 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
PIEDESTAL, bambu oh rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TEATERKIKARE, Paris, 1800-tal
TEATERKIKARE, Paris, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
COLLIER MED HÄNGE, sterlingsilver, Finland 1976
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
LIEVORE ALTHERR MOLINA, stol, "Catifa", Arper, Italien
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SOCKERKAKSFORM, koppar, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
CORINNA WARM, taklampa, "Circus Medium", Innermost, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 8,6 g
Final bid4,400 SEK
Est5,500 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSLYKTOR OCH FAT, glas, Iittala, bla "Sunflower"
Final bid150 SEK
Est300 SEK
YAMAHA, Beluga, 125 50W, motorcykel, 1985
Final bid6,200 SEK
Est8,000 SEK
BYRÅ, 1950-/60-tal
BYRÅ, 1950-/60-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
TIDNINGSHYLLA, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, porslin och metall, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
JENS FÄNGE, efter, offset-tryck, för Ikea
Final bid600 SEK
Est800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, mahogny, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
KJELL ROSÉN (1909-1982), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 400 x 310 cm
Final bid5,200 SEK
Est7,000 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, Dalahemslöjd Filip S Orsa, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SITTPUFF, 1900-/2000-tal
SITTPUFF, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVSTOL, "Bizz", Inoff, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK