KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Cortébert, 1900-talets mitt
Final bid3,800 SEK
Est2,500 SEK
FIGURIN, porslin, 1900-talets första hälft, märkt Fraureuth Kunstabteilung
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
HANDDUKAR, 13 st, linne, 1900-tal, broderat monogram W
Final bid2,400 SEK
Est300 SEK
BAJONETTER, 3 st, nr 323, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SKEDHOLK, mässingsplåt, sannolikt 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 53, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, rostfritt stål, Danmark, 1950-/60-tal
Final bid100 SEK
Est200 SEK
JEAN PROUVÉ, barpall, "Tabouret Haut", Vitra, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1900-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
RING, 18k guld, med gammalslipad diamant, tot vikt ca 1,9 g
Final bid750 SEK
Est900 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, Metallslöjden Gusum
Final bid250 SEK
Est400 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 296 x 208 cm
Final bid4,600 SEK
Est6,000 SEK
HANDDUKAR, 19 st, linne, 1900-tal, broderat monogram L
Final bid950 SEK
Est400 SEK
SKÅL, glas, möjligen "Radius" av Göran Hongell, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est200 SEK
PALL, Profim, samtida
PALL, Profim, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FOTOGENLAMPOR, 1 par, koppar, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
BESTICK, 16 del, silver, mockaskedar och serveringsbestick, tot vikt ca 190 g
Final bid900 SEK
Est800 SEK
VASER, 3 st, glas, bla. Bertil Vallien, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
RING, 23k guld, Stockholm KA otydlig årsstämpel, tot vikt ca 8,5 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est400 SEK
SYBORD, Karl Johanstil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SNURRSTOL, Offecct, 2000-tal
SNURRSTOL, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, glas och bronserad metall, sent 1800-tal
Final bid650 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 par, mässing och malm, bla Gusum
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Gustavsberg samt Rörstrand, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, RINGAR OCH HÄNGE, 4 del, 18k guld, tot vikt ca 6,5 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
HANDDUKAR, 18 st, linne, 1900-tal, broderat monogram W
Final bid1,800 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, figur, parian, "Tvillingarna", Gustavsberg
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SABEL, bladet märkt Solingen, handtag av metall, 1900-tal
Final bid5,000 SEK
Est800 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 8 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
FRACKUR, IWC Schaffhausen, 18k guld, 1900-talets mitt, vikt ca 50 g
Final bid14,000 SEK
Est5,000 SEK
MOCCASKEDAR, 6 st, silver, GAB, 1970, vikt ca 48 g
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FIGURIN, porslin, Rörstrand, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BJÖRN WIINBLAD, skålfat, porslin, Rosenthal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BJÖRN BERG, etsning, signerad och daterad -47
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 1 par, rokoko, 1700-/1800-tal
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
WILHELM KÅGE. servisporslin, 14 delar, flintgods, "Grå rand", Gustavsberg.
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SKÅP, 1800-/1900-tal
SKÅP, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, varav ett 14k guld, bla Certina
Final bid950 SEK
Est400 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.72 ct, Thomasons Guld, Stockholm 1955
Final bid9,600 SEK
Est10,000 SEK