DAVID WALLIN (1876-1957), olja på pannå, signerad
Final bid1,500 SEK
Est1,200 SEK
PIEDESTAL, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Boréns, 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med snäckskalskamé, tot vikt ca 4 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 18,6 g
Final bid12,000 SEK
Est9,000 - 11,000 SEK
EINAR NORELIUS, (1900-1985), akvarell, signerad och daterad -41
Final bid350 SEK
Est1,200 SEK
BERTIL WIDBRANDT, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PÄRLCOLLIER, SJALNÅL OCH HÄNGE, bla odlade pärlor och silver, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 243x160 cm
Final bid350 SEK
Est1,200 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Eterna, herr, quartz
Final bid5,000 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 2 st, malm, BJ Mattson Mora, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BULKRUKA, koppar, 1800-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PENTTI SARPANEVA, smyckesgranityr, 4 delar, brons, Finland, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), olja på pannå, signerad
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KOPP MED FAT, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets början
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Gusum 1989
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ENSTENSRINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,600 SEK
Est1,800 SEK
Final bid800 SEK
Est400 SEK
KARAFFER, 3 st, glas, Orrefors, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ESSKORNETT, vitmetall, England, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
LARS BESSFELT, golvlampa, "Hockey", Ateljé Lyktan, 1900-talets slut
Final bid300 SEK
Est600 SEK
STARKVINSGLAS, glas, 1700-/1800-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
YTTERFODER, flintgods, "Daldansen", Rörstrand
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
BROSCH, 18k guld, Heribert Engelbert, Stigbert, Stockholm 1954, vikt ca 4,9 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 - 3,500 SEK
BARBIETILLBEHÖR, bil och husvagn, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, no 29, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est800 SEK
FIGURIN, porslin, Waldemar Lindström, Rörstrand, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, Sommens Möbelfabrik, omkring 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, old, ca 177 x 166 cm
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KUDDE, textil, mönster av Stig Lindberg, Design House, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TOASTRACK, nysilver, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, räv, Gustavsberg
Final bid450 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med smaragd, tot vikt ca 2,9 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Qianlong (1736-1795), Kina
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
THERESIA HVORSLEV, del av skärpspänne, sterlingsilver, Mema 1978
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SUNE TJELLANDER (1912-1976), olja på pannå, signerad och daterad -60
Final bid250 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 6,8 g
Final bid3,800 SEK
Est4,000 - 5,000 SEK
STIG BORGLIND (1892-1965), torrnål, ''Sommarlandskap'', signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GÖRAN ANDERSSON, figur, keramik, 1960-65, Upsala-Ekeby, signerad GA
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SPEGEL, förgylld och bronserad, 1800-tal
Final bid700 SEK
Est800 SEK
ALF EKBERG, skulptur, stengods, Ateljé-Källna, Klippan, signerad
Final bid350 SEK
Est800 SEK
PORSLINSTAVLA, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid700 SEK
Est600 SEK
LODUR, 1800-/1900-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
DAMUR, 2 st, Certina samt Perfecta, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK