ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1960, vikt ca 24,5 g
Final bid15,000 SEK
Est12,000 - 14,000 SEK
GUNGSTOL, Thonetstil, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
LAMPSKÄRM, "Unikko", Marimekko, Finland
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, MGAB 1987, vikt ca 4,8 g
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
THAGE NORDHOLM (1927-1990), olja på duk, signerad
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, art déco, 1900-talets första hälft
Final bid2,600 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
FERMOB, trädgårdsmöbel, för barn, i form av hus, samtida
Final bid1,800 SEK
Est3,000 SEK
TRÄDGÅRDSSLANG, Gardena, 35 m, vägghängd
Final bid750 SEK
Est500 SEK
HALSKEDJA OCH 6 HÄNGEN, silver, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid1,900 SEK
Est3,000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, Broström, 1866, tot vikt ca 235 g
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
MATSERVIS, 24 del, porslin, "Casa Azul", Villeroy & Boch
Final bid2,800 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,3 g
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 5 g
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
MATS HÖJER, olja på pannå, monogramsignerad ch daterad 77 samt signerad à tergo
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 3 st, "Stocka", Stockaryd, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, England, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VAS, keramik, sannolikt Tilgman, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing och marmor, Watt & Veke, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
FIGUR, keramik, Kina, tangstil, sannolikt 1900-tal
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
VASER, 7st, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, pansarlänk, vikt ca 30,2 g
Final bid17,500 SEK
Est16,000 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a Chair", HAY, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
KARL LAINE, hänge med halsring, sterlingsilver och bergskristall, signerad KL, Finland
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSDEKORATIONER, 6 st, glas, frukter, Reijmyre glasbruk, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
THERESIA HVORSLEV, hänge, silver, Mema, 1978
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BRICKBORD, 1900-talets första hälft
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 st, förgyllt silver, sannolikt rubiner, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RING, 18k vitguld, med diamant, vikt ca 3,9 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
VAS, glas, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, Luxo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MODELLSKEPP, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 2 del, förgyllt silver med granater, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,8 g
RING, 18k guld, vikt ca 3,8 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag", för Rubn
Final bid250 SEK
Est800 SEK
ELDFAT, större modell, järn, sent 1900/2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
MATS HÖJER, olja på pannå, signerad à tergo
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPA, metall, formgiven av Bernard-Albin Gras, DCWéditions, nutida
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
LUFTGEVÄR, med kikarsikte 4 x 20, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BORDSKANON, gjutjärn och trä, Sjölén & Co, Strängnäs, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KLACKRING, silver, med tigeröga, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est400 SEK