FÄLLBORD, "Björnsholm", ur Ikeas 1700-talsserie
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
KRUS, stengods, Raus, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 4 st, "Stockholm", IKEA
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SNAPSKARFFER MED SNAPSGLAS, 8 st, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1700-/1800-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,5 g
Final bid2,800 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SECTO DESIGN, "Aspiro 8000", taklampa, samtida, Finland
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
SKÅL, keramik, 1900-talets senare del
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets början
Final bid850 SEK
Est600 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid750 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, K Andersson 1901, vikt ca 41 g
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VASER OCH KARAFF, 4 del, glas, mestadels 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
KANDELABER, smide, sk tuppstake, Leksand, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
BIRGER EKMAN, 1 par vägglampetter, Mjölby Intarsia 1941
Final bid550 SEK
Est500 SEK
HEE WELLING, 4 st, stolar, "About a chair AAC10", HAY, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, Bo Fajans bla "Pomona", 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm 1962, tot vikt ca 110 g
Final bid650 SEK
Est500 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, mässing och trä, 1900-talets mitt
Final bid700 SEK
Est800 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est300 SEK
PER ENGLUND (1905-1988), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SEIKO, herrarmbandsur, quartz, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd och åttkantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Final bid1,400 SEK
Est2,500 SEK
CALO COLOMBO, 5 st, stolar, "My Chair", Guzzini, Italien, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
AUGUST LÖTHMAN, olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MATSKEDAR, 9 st snarlika, silver, olika svenska silversmeder, bla 1838 samt 1856, tot vikt ca 575 g
Final bid3,400 SEK
Est3,000 SEK
MIU MIU, 1 par ballerinaskor, strlk 37,5
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, etikettmärkt Rekord Ryd, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
IKON, mässing, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1940-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
NILS GULIN, sidobord, "Ponoq", Karl Andersson & Söner, samtida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MARTEN VAN SEVEREN, kontorstol, för Vitra, nutida
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OIDENTIFIREAD KONSTNÄR, färglitografi, signerad och numrerad 28/50
Final bid600 SEK
Est300 SEK
KRYDDHYLLA OCH SILLBURK, porslin, Rörstrand
Final bid450 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 31 del, möjligen Sandvik, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1966
Final bid100 SEK
Est300 SEK
WALTER HICKMAN, 22 del, glasservis, glas, "Pippi", Kosta, 1960-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK