ALLIANSRING OCH VIGSELRING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4,2 g
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
CHARLES JOURDAN, scarf, siden, sannolikt sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TIFFANY & CO, ring, sterlingsilver, mesh
Final bid2,800 SEK
Est1,000 SEK
PETER HAHN, polotröja, kashmir, obrukad
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ROLF SCHULTE, kappa, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
ESCADA, handväska, mocka, sannolikt sent 1900-/tidigt 2000-tal
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
CLASSIC, kappa, angora, sannolikt sent 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
YVES SAINT LAURENT, kavaj, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Au coeur de la vie"
Final bid2,000 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
ZOLTAN POPOVITS (Finland, född 1940), 1 par örhängen, sterlingsilver, "Ambient", Lapponia 1997-1998
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HERMÈS, blus, siden, sent 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
HERMÈS, scarf, siden, "Les cavaliers d'or", design Cathy Latham år 1965
Final bid2,400 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
CHRISTIAN DIOR, 1 par örhängen, sannolikt 1900-/2000-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-talets mitt, större modell
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med tre briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,4 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, silver, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
INGER SÖDERGREN, skultpur, keramik, sannolikt 2000-tal, invändigt signerad samt monogramsignerad
Final bid600 SEK
Est300 SEK
HERRBETJÄNT, FR Italien, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med rubin, gammalslipade och rosenslipade diamanter, tot vikt ca 1,9 g
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
MARIA BERNSTEN, termos, "Quack", Georg Jensen, Danmark
Final bid300 SEK
Est400 SEK
VÄGGLAMPA / BORDSLAMPA, Brottby Mekaniska Verkstads AB, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BRICKA, plåt, tidigt 1900-tal
BRICKA, plåt, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
 AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr, Föreningen för Grafisk Konst, Stockholm 1940, osignerad
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
MATALI CRASSET, golvlampa, "Foglie", Pallucco, Italien, samtida
Final bid1,700 SEK
Est3,000 SEK
DAMARMBANDSUR, Citizen, stål, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SÄNGRAM, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
ALAIN VAN HAVRE, matbord, "Bok", Ethnicraft, samtida
Final bid3,800 SEK
Est6,000 SEK
VÄGGVIRTINSKÅP, orientaliskt, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla örhängen, collier, broscher, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
DOSA, silver, Ryssland, 1900-talets första hälft, vikt ca 102 g
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
FICKURSSTÄLL, 2 st, mässingsplåt och glas, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, vas, glas och mässing, "Flask", Firma Svenskt Tenn
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn och glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, porslin och metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SKÅP, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
HELENE TIEDERMANN, 1 par fåtöljer, "Flora High", Jonas Ihreborn, nutida
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
KABINVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
KABINVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
BERTIL BULL HEDLUND (1893-1950), etsning, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FICKUR, silver, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, glas, Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISGLAS, 16 del, modell Helga, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, karaff med porpp, glas, "Intermezzo", Orrefors
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FREDRIK MATTSON, taklampa, "Bloom", Zero, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
AFFISCH, "Visit France Paris Use the trains an motor coaches of the French national railroads", sannolikt 1950-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
BLÅSLAMPA, mässing, Sievert Original, 2 lit
Final bid200 SEK
Est400 SEK