LODUR, 1800-/1900-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ROYAL DUX, figurgrupp, porslin, 1900-tal
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
PIEDESTAL, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, fat, keramik, "Silur", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
VÄGGLAMPETT, sent 1800-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
CATHARINA GÖTH (född 1957), färglitografi, signerad och numrerad 226/299
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerad och numrerad 34/50
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GALGHÅLLARE MED GALGAR, Ycki, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Homeline, nutida tillverkning
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid850 SEK
Est800 SEK
BORDSLAMPA, metall, art dèco, 1920-/30-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
SOCKERSKÅL, silver, rokokostil, MEMA 1900-talets första hälft, total vikt ca 123 g
Final bid600 SEK
Est600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 14,5 g
Final bid7,200 SEK
Est7,000 - 9,000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 13,5 g
Final bid7,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
BLOMSTERFAKIRER, 2 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
EDVIN OLLERS, skål, tenn, Schreuder & Olsson 1949
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par fönsterlampor, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Final bid1,700 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1900-tal, tot vikt inkl trähandtag ca 839 g
Final bid4,400 SEK
Est5,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est2,500 SEK
CLAES BONDERUP OCH TORSTEN THORUP, taklampa, "Semipendel", Fog & Mørup, Danmark
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est400 SEK
PALLAR, 1 par, industrimodell, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, bla med granater och vita stenar, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
GOLVLAMPA, metall, "Pastille", Wästberg, nutida
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, sidobord, "Bird", Offecct, samtida
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SKÅL OCH OSTKUPA, kristall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampa, glas, Design House Stockholm, samtida
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, majolika och bronserad metall, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
FIGURER, kristall, Swarowski, Österrike, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1960-/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, Boda, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, bronserad metall, sent 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
PIANOPALL, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BOKHYLLA, sannolikt 1930-tal
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
Final bid250 SEK
Est500 SEK
KORGAR, 3 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK