POUL HENNINGSEN, taklampa "PH 5", Louis Poulsen
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
HANDDUKAR, 11 st, linne, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, klassisk form, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, ""Triplexpendel", ASEA, 1900-talets mitt
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
JOSEF FRANK, "Vänskapsknuten", mässing, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
SERVERINGSVAGN "42" Wladimir Pettersson för Möbelhantverket, Ruda ca 1960
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
FIGUR, brons, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
STOL, gustaviansk, 1800-talets första hälft, målad, skuren dekor
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
SAMLING FILMAFFISCHER, ca 35 st, mestadels sent 1900-tal
Final bid650 SEK
Est800 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1700-tal eller äldre
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SNAPSGLAS, 8 st, munblåsta, 2000-tal, otydligt signerade
Final bid450 SEK
Est400 SEK
OLOF HERMELIN, oljemålning, signerad
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
LUCA NICHETTO, soffa, "Dressed", Tacchini, Italien, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
ERIK ALSMARK, oljemålning, signerad och daterad 1939
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
YTTERFODER, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
SAMLING FILMAFFISCHER, ca 50 st, mestadels sent 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
PARAPLYSTÄLL, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, nysilver, modell "Vasa", 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
TANDLÄKARPALL, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VITVINSREMMARE, 12 st, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SKÅP, 1900-talets början, Jugend
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
MORTLAR MED STÖT, 2 st, Kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VILSTOL, möjligen England, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid5,000 SEK
Est4,000 SEK
KRUS, 2 st, Wallåkra och Höganäs
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, miniatyrvas, stengods, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MARI SIMMULSON, skålfat, lergods, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VITVINSREMMARE, 8 st, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SIDEBOARD/BOKHYLLA, 1920/30-tal, art déco
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
CHESTERFIELDSOFFA, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
KARIN BERNHOLM, matta, ull, Axeco, 200 x 283 cm
Final bid350 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800
Final bid16,000 SEK
Est12,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,2 g
Final bid1,900 SEK
Est2,500 SEK
BØRGE MOGENSEN, karmstol, "J42", HAY, Danmark
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,3 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
VÄSKA, Le Pliage Nylon, Longchamp
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SOFFA, Bolia, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est1,500 SEK
FIGUR, gips, otydligt signerad och daterad 1785
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8,8 g
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
FIGUR, snidat och bemålat trä, allmoge, sannolikt 1800-tal
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
SOFFBORD, 1930-/40-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
PIEDESTAL OCH TIDNINGSKORG, smide, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HÖRNHYLLA, smide, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
MATBORD OCH 6 STOLAR, smide, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est2,000 SEK