URNA, gjutjärn, samtida
URNA, gjutjärn, samtida
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SVEN ENGSTRÖM OCH GUNNAR MYRSTRAND, 1 par sängbord, snarlika, "Casino", 1960-/70-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, PR Home, 2000-tal
GOLVLAMPA, PR Home, 2000-tal
Final bid850 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Porcelain Manufactory Plaue, GDR, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SUSANNE SYLWAN, färglitografi, signerad och numrerad 147/260
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 18 g
Final bid6,600 SEK
Est8,000 SEK
SYBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid2,200 SEK
Est400 SEK
KAARE KLINT, "Safari Chair", Danmark, sannolikt 1960-tal
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
BERTA HANSSON, färglitografi, signerad och numrerad 59/260
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
NORDISKA KOMPANIET, NK, soffbord, 1950-/60-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
BÄNK, allmoge, 1800-tal
BÄNK, allmoge, 1800-tal
Final bid400 SEK
Est600 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
URNOR, 1 par, gjutjärn
URNOR, 1 par, gjutjärn
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
LJUSSTAKAR, 10 st, mässing, 1900-tal, bl a Skultuna och Jämtslöjd
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, kristall, 1900-talets början
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, 1900-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPA, 1940-tal, kromad metall, kupa av vitt glas
Final bid200 SEK
Est600 SEK
VASER, 1 par, svart glas, art déco, sannolikt 1930-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est600 SEK
PLUNTOR, 2 st, glas, 1800-tal, handmålad dekor
Final bid200 SEK
Est300 SEK
PAPPERSKORG, Lundqvist Inredningar, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,800 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets mitt, bronserad, skiva av kolmårdsmarmor
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSPUMP, gjutjärn, 1900-talets början
Final bid4,000 SEK
Est4,000 SEK
VAGNSLYKTOR, 1 par, mässing, London Lamp Co, sannolikt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HERRBETJÄNT, FR, Italien, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est400 SEK
VÄGGSKÅP, 1800-tal, målat
VÄGGSKÅP, 1800-tal, målat
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
STORMLYKTA, Anchor, Kina, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COLLIER, 5 st, varav 3 st från Ole Lynggaard, bl a silver och odlade pärlor
Final bid3,200 SEK
Est1,000 SEK
LÅS TILL COLLIER, 14k guld, vikt ca 9,9 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14k guld, tot vikt ca 11,8 g
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
TVÄTTSERVIS, porslin, England, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
JOAN MIRÓ, utställningsaffisch, Galerie Maeght
Final bid700 SEK
Est600 SEK
BÄNK, allmoge, 1900-tal
BÄNK, allmoge, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est400 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa "PH 5", Louis Poulsen
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
HANDDUKAR, 11 st, linne, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, empirestil, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, klassisk form, samtida
Final bid400 SEK
Est600 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JOHAN PETTER JOHANSSON, ""Triplexpendel", ASEA, 1900-talets mitt
Final bid5,000 SEK
Est3,000 SEK
JOSEF FRANK, "Vänskapsknuten", mässing, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK