Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SILVERSERVIS, 4 del, tot vikt 265 g
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
FIGURIN, porslin, Beswick, England, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
TAPIO WIRKKALA, 22 del, "Ultima Thule", Iittala
Final bid650 SEK
Est800 SEK
ASEA BELYSNING, 1950-/60-tal, möjligen Hans Bergström
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
NANNY STILL, flaska, blått glas, "Stella Polaris", Riihimäen
Final bid250 SEK
Est300 SEK
MAURICE BLANCHARD, gouache, signerad
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 14 st, Miljöexpo, 2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
STIG LINDBERG, skål, "Reptil", stengods, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SOFFOR, 1 par, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est1,500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
GÖRAN TULL, oljemålning, signerad
Final bid350 SEK
Est600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Final bid4,800 SEK
Est4,500 SEK
SERVISPORSLIN, 15 del, "Relief", Jens Harald Quistgaard, Kronjyden Nissen/Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est400 SEK
SOFFA, EFG, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, EFG, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
GOLVLAMPA, Ewå G28, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est800 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st, ytterfoder, stengods, Rörstrand
Final bid300 SEK
Est400 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Domino", Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
FICKUR, 5 st, 1900-talets första hälft, bl a Junghans
Final bid400 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, vas, "Reptil", stengods, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BÄNK, 1950-/60-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 7 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
BORDSKANON, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
DOCKOR, 3 st, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MATBORD, Nils Jonsson, Bra Bohag, 1950-/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
FÅTÖLJ, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KRYDDBURKAR, 12 delar, 1900-tal, Gefle
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Fogia, samtida
Final bid1,700 SEK
Est800 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 6 st loungestolar, "DCM", Vitra
Final bid9,000 SEK
Est12,000 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Eugen, Rörstrand, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, 1950-/60-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, fransk stil, 1900-/2000-tal
Final bid1,900 SEK
Est600 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1900-/2000-tal
Final bid2,200 SEK
Est3,000 SEK
KARMSTOL, 1900-/2000-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SARA LARSSON, 4 st "Happy/Stool", pallar, A2 Design Studio
Final bid300 SEK
Est600 SEK
VICO MAGISTRETTI, stolar, 3 st, "Maui", Kartell, Italien
Final bid300 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarck, vikt ca 11,8 g
Final bid4,100 SEK
Est4,500 SEK
SIDOBORD, plexiglas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 2,7 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est600 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, ca 195 x 111 cm
Final bid300 SEK
Est500 SEK
STOLAR, 5 st snarlika, Johanson design, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
HERRBYRÅ, 1800-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
SNURRSTOL, Gärsnäs, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BARPALLAR, 5 st, Johanson Design, 2000-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK