STOLAR, 6 st, "Blitz" design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Final bid4,600 SEK
Est2,000 SEK
RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,15 ct, vikt ca 1,9 g
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
GUNNAR NYLUND, 2 st vaser, porslin, "Eterna", Rörstrand
Final bid250 SEK
Est300 SEK
JOHANNES FOERSOM OCH PETER HIORT-LORENZEN, karmstol, "Partner / EJ-70", tillverkad av Erik Jørgensen, Danmark
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k vitguld, diamant, tot vikt ca 4,7 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 6 st, Mitab, 2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
SLAGBORD, furu, 1970-tal
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
FLEISCHMANN, tågbana med flera lok, vagnar, räls, hus mm
Final bid5,200 SEK
Est4,000 SEK
SERVISPORSLIN, del, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 25 del, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 85 del, porslin, Hackefors, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, trä, allmoge, 1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SALT- OCH PEPPARKVARN, 1 par, bemålat trä, i form av fyrar, Haller design, 2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, avlastningsbord, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Final bid450 SEK
Est800 SEK
KNUT HANQVIST, pastell, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
Final bid300 SEK
Est500 SEK
TOVE ADMAN OCH HANS EDBLAD, bordslampa, betong, Fafner, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing, jugend, 1900-talets början
Final bid400 SEK
Est600 SEK
RING, med pavéinfattade diamanter tot ca 2.80 ct
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 2,5 g
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, 1983
Final bid500 SEK
Est200 SEK
MARIO BARBAGLIA & MARCO COLOMBO, skrivbordslampa, "Dove", PAF, Milano, Italien,
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SIDEBOARD, 1940-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
KARMSTOL, rotting, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OLAV ELDØY, bänk, "Marino", Källemo, Norge, 1998
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
DAMEJEANNE, större modell, brunt glas, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3 g
Final bid700 SEK
Est700 SEK
OLAV ELDØY, bänk, "Marino", Källemo, 1998
Final bid1,500 SEK
Est3,000 SEK
FÅTÖLJ, "Box", 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid800 SEK
Est600 SEK
STOLAR, 1 par, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OTTE SKÖLD, träsnitt, osignerad
Final bid600 SEK
Est600 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, EFG, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
KORKSKRUVR, 5 st, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HANDDUKAR, 8 st, hellinne, 1900-talets mitt
Final bid600 SEK
Est400 SEK
HANDDUKAR, 16 st, hellinne, 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est800 SEK
TAKAMPEL, brons, empire, 1800-talets första hälft
Final bid2,800 SEK
Est3,500 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,9 g
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
BRICKA, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid450 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, "Vitrin", nr 12, Gustavsberg
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, Johanson design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FIGURIN, parian, "Ekot", Gustavsberg
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, tot vikt 4,7 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
SOFFA, Fogia, samtida, tresits
Final bid1,200 SEK
Est3,000 SEK