SKRIN, sannolikt 1800-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ÖRJAN WIKSTRÖM, linoleumsnitt, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KURT BJÖRKEGREN (1929-2015), oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SABINA GRUBBESON, taklampa, "Spin 39", Från Pholc
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ANNE WALKER, färglitografi, signerad
Final bid300 SEK
Est300 SEK
MÄSSINGSFÖREMÅL, 1800-/1900-tal
Final bid400 SEK
Est300 SEK
MATTA, dubbelvävd, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ANNA-LISA THOMSON, figur, lergods, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est700 SEK
FICKURSNYCKEL, 18 k guld, vikt ca 3 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BORDSLAMPSFOT, nysilver, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 3 st snarlika, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
VÄGGLAMPA, Bergboms, mässing, "V-118", 1960-/70-tal
Final bid450 SEK
Est400 SEK
HARRI KOSKINEN, fåtölj "Lounge Chair HK002", Artek, Finland
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
KARMSTOL, 1900-talets mitt
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid900 SEK
Est600 SEK
HERTHA BENGTSSON, brödkorg, porslin, "Blå Eld", Rörstrand
Final bid550 SEK
Est600 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing och gjutjärn, 1800-/1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, mässing och glas, Markaryd, 1960-/70-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
TAVLOR, 4 st, bl a akvareller, bronserade ramar
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid450 SEK
Est600 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, "Now", Maze, samtida
Final bid500 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, svart metall, 2000-tal, kupa av glas
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JACK EICHBORN, oljemålning, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, KANNA OCH SKÅL, keramik, orientaliska, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KAFFEKVARN, Enterprise Manufacturing Co, Philadelphia, USA, No 5
Final bid500 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampa, mässing, Markaryd
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
BORDSPENDYL, mässing, 1800-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SOCKERSKÅL, silver, "Drottningholm", Eric Löfman, Stockholm 1970, MGAB, vikt ca 90 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1800-/900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL, kristall, "Tusen fönster", Simon Gate, Orrefors
Final bid350 SEK
Est300 SEK
ALFRED HEDLUND, oljemålning, signerad och daterad 1912
Final bid1,400 SEK
Est300 SEK
DOSA OCH SKÅL, silver, tot vikt 236 g
Final bid900 SEK
Est500 SEK
CIGARETTSKRIN, silver, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
ERNST KARGER, oljemålning, signerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ANN WÅHLSTRÖM, 2 st, vaser, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Final bid800 SEK
Est300 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, "Matin", HAY, samtida
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Final bid550 SEK
Est500 SEK
VINGLAS, 8 st, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, avlastningsbord, "Minnie May Wood", Maze, samtida
Final bid450 SEK
Est600 SEK
VISITKORTSFAT, 2 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 195 g
Final bid750 SEK
Est400 SEK
Sängbord, ett par, teak, Carlström & Co, 1950/60-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOL, Patrick Norguet och Alias, "Alias Kobi"
Final bid350 SEK
Est600 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGSPEGEL, mässing, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK