FIGURIN, porslin, Meissen, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, med 3 briljantslipade diamanter tot ca 0.40 ct, vikt ca 3,9 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGPENDYL, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
VÄVNAD, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ÖVERKAST, 4 st, virkade, för enkelsängar
Final bid200 SEK
Est800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 5 st, vinglas, Kosta Boda
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
SKÅLFAT, keramik, Kina, 1800-tal eller äldre
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BERNDT WENNSTRÖM (FÖDD 1945), litografi, komposition
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 4 st, vinglas, "Inca", Kosta Boda
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
SPEGEL, omkring år 1900, fornnordisk stil
Final bid200 SEK
Est300 SEK
JOHAN OSSIAN ANDERSSON, oljemålning, signerad
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
SPEGLAR, 1 par, 1800-talets andra hälft, bronserade
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, ENS samt Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 44 del, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid3,200 SEK
Est2,000 SEK
BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets mitt, bla skärpspänne art déco
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MARGRETHE ODGAARD, "Ply rug", Muuto, 300 x 200 cm
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
ADVENTSSTJÄRNOR, 1 par, Le Klint, "Snowflake", x-small
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BROSCH, skuren kamé, förgyllt silver, Bohlin, Linköping1952
Final bid300 SEK
Est800 SEK
VÄGGFOTOGENLYKTA, mässing, Dahlstedt och Svensson, Stockholm, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, gouacher, reklammotiv, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra
Final bid3,200 SEK
Est4,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, silver, markasiter, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VERNER PANTON, 1 par taklampor, "Topan vp6", & Tradition, samtida
Final bid550 SEK
Est600 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Argenta", Gustavsberg
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
ADVENTSTJÄRNA, Stina Sandwall, "Spica", SMD design
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 128 g
Final bid46,000 SEK
Est50,000 SEK
SABINA GRUBBESON, taklampa, "Spin 39", Från Pholc
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BARPALLAR, ett par, gjutjärn, samtida
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
VIDE JANSON, färglitografi, signerad, numrerad 6/20
Final bid200 SEK
Est400 SEK
IIMARI TAPIOVAARA, stolar, 4 st, "Fanett", Edsbyverken, 1950/60-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, marmor, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal, teak
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, monogramsignerad CK
Final bid3,200 SEK
Est600 SEK
PEDRALI, "Ikon", ståbord, Italien
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ÖRHÄNGEN, med safirer och briljantslipade diamanter
Final bid5,600 SEK
Est7,000 SEK
LISA LARSON, adventsbarnen samt tomte, stengods, Gustavsberg
Final bid2,600 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 410 x 282 cm
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
BARSTOLAR, 3 st, "About a stool 38", HAY, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
STOLAR, 12 st, sk Bellmanstolar, 1900-talets andra hälft
Final bid5,200 SEK
Est7,000 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, smide, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
Final bid700 SEK
Est800 SEK
PAPPELINA, matta, mått 71x244 cm
Final bid550 SEK
Est800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, herr och dammodell
Final bid850 SEK
Est300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla silver, bärnsten, collier, broscher
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, Swedese, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est400 SEK
LEKSAK, plåt, sannolikt omkring 1940, sannolikt Techofix, Tyskland
Final bid300 SEK
Est800 SEK