OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, "Rope Stol", karmstol, Artek, 2020
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
ANYA SEBTON, "Mini", barpallar, 1 par, Lammhults
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
COASTER/ASKFAT, 13 st, silver, GAB, bla 1972, tot vikt ca 239 g
Final bid1,000 SEK
Est900 SEK
ERIC LÖFMAN, 3 del, silver, MGAB 1971, tot vikt 248 g
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
SUPKOPPAR, 12 st, silver, GAB, bla 1972, tot vikt 299 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BENGT ORUP, karaff, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, stengods, "Thalia", Lisa Larson, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est400 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, 2 st, porslin, "Willow", Staffordshire, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 60 del, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid1,300 SEK
Est2,000 SEK
EDITH GERT, oljemålning, signerad
Final bid250 SEK
Est400 SEK
FIGURER, 7 st, porslin, MJ Hummel, Goebel, Tyskland 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
Final bid550 SEK
Est700 SEK
MOLL GUNDERMANN, matta, samtida, för Linie Design, 170 x 240 cm
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, "Glo-Ball", Flos kupa av opakglas, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, sannolikt 2000-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stol, "Eames Plastic Chair", för Vitra
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
DYNBOX, konstrotting, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est500 SEK
KARMSTOLAR OCH SOFFBORD, konstrotting, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est700 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, lounge fåtölj, "Eames Plastic armchair LAR", Vitra, 2019
Final bid3,000 SEK
Est3,500 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft, svarvad
Final bid750 SEK
Est800 SEK
VÄRMEFAT, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid750 SEK
Est300 SEK
JEAN PROUVÉ, skrivbord, "Compas Direction", Vitra, 2020
Final bid9,800 SEK
Est12,000 SEK
FOTOALBUM, omkring år 1900
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Arper, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, Ceson, vikt ca 11 g
Final bid3,600 SEK
Est4,500 SEK
FRONT DESIGN, Taklampa, "Camouflage", vitlackerad aluminium, för Zero
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
EEVA BÄCKSTRÖM (1926-2015), olja på pannå, signerad
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Final bid2,800 SEK
Est4,000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 7,8 g
Final bid3,100 SEK
Est4,000 SEK
NÄVERKONT, 1800/1900-tal, större modell
Final bid400 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, skålfat, stengods, "Reptil, Gustavsberg
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, fot av tapetvals, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
AINO AALTO, sidobord, "606", Artek
Final bid600 SEK
Est600 SEK
NALLE WERNER (1913-1991), färglitografi, signerad och numrerad 30/115
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Final bid550 SEK
Est300 SEK
MARTIN EMOND (1895-1965), akvarell, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1 par, olja på duk, 1800-/1900-tal, signerade J Sorelli
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
Final bid950 SEK
Est1,500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅL, sterlingsilver, vikt ca 187 g
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KARL HÖGLUND, färglitografi, signerad och numrerad 40/290
Final bid250 SEK
Est300 SEK