SPEGEL, sannolikt 1800-tal, bronserad
Final bid350 SEK
Est800 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SKÅL, silver, 1900-tal, vikt 171 g
Final bid850 SEK
Est500 SEK
FATBOY, "Edison the Grand", golvlampa, för utomhusbruk
Final bid2,200 SEK
Est2,500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, "Elements", Note Design Studios, Zero
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BORD, ek, omkring år 1900
BORD, ek, omkring år 1900
Final bid300 SEK
Est1,500 SEK
ORIENTMATTA, Ghom, ca 117 x 203 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 80 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,500 SEK
TE- OCH KAFFESERVIS, 4 del, silver, England, tot vikt ca 1272 g
Final bid6,000 SEK
Est6,000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
SILVERBESTICK, olika modeller, tot vikt ca 292 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
MOCKASKEDAR, tot vikt ca 156 g
Final bid700 SEK
Est300 SEK
ETUIER, 4 st, silver, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 510 g
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
BÄGARE, 7 st, silver, tot vikt ca 269 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, salt- och pepparströare, mässing, Skultuna
Final bid350 SEK
Est300 SEK
BIBLIOTEKSBORD, valnöt, 1800-talets andra hälft
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
HENNING HOUGAARD (1922-1995), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est800 SEK
Final bid550 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Drottning Victoria, tot vikt ca 156 g
Final bid750 SEK
Est600 SEK
GÖRAN WÄRFF, vas, kristall, Kosta
Final bid200 SEK
Est200 SEK
BÄGARE, 2 st, sterlingsilver, Ceson 1973, tot vikt ca 203 g
Final bid700 SEK
Est900 SEK
KAFFESKEDAR OCH MOCKASKEDAR, 24 st, silver, tot vikt 217 g
Final bid950 SEK
Est1,000 SEK
HALSKEDJA MED 3 HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 5,3 g
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, "Vasa", silver, GAB, tot vikt ca 137 g
Final bid600 SEK
Est500 SEK
Final bid400 SEK
Est700 SEK
KARMSTOL, 1900-talets första hälft, snurrbar
Final bid350 SEK
Est300 SEK
RING, 18k guld, vikt 1,7 g
RING, 18k guld, vikt 1,7 g
Final bid600 SEK
Est800 SEK
FRUKTFAT, 6 st, keramik, Nittsjö, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
GRÖTSERVIS, "Svenska Jultraditioner", Schumann Arxberg, Fyrklövern, 1900-talets slut
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BRICKOR, 1 par, mässing, rokokoform
Final bid350 SEK
Est800 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, dam, 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
SPARBÖSSA, vitmetall, WMF, Württembergische Metallwarenfabrik, Tyskland, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
ÖRHÄNGEN, 18k guld, 1 par, vikt ca 2,5 g
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Final bid600 SEK
Est600 SEK
MIA CULLIN, sidobord, "Mono", Blå Station, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
COASTERS/ASKFAT, 6 st, sterlingsilver, tot vikt ca 135 g
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
RESEGRAMMOFON, "Dancing", 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BANKETT, Karl Johanstil, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DUKAR OCH SERVIETTER, ca 48 del, linnedamast, bla 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est800 SEK
VAS, silver, GAB, Stockholm 1964, vikt ca 230 g
Final bid800 SEK
Est900 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, "Musselmalet", nr 1/1037, Royal Copenhagen
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOL, tidigt 1900-tal, målad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, England, 1900-talets andra hälft, sk hunting table
Final bid200 SEK
Est800 SEK
GLASSERVIS, 52 del, 1900-talets mitt, Kosta Glasbruk, slipad dekor av girland
Final bid350 SEK
Est800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK