BORDSPENDYL, brons, Louix XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 5,3 g
Final bid1,300 SEK
Est1,200 SEK
BYRÅ, 1950-tal, fanerad med teak
Final bid950 SEK
Est800 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, dekor av häst, vikt ca 1,3 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VÄGGKROKAR, 10 st, "Mama", formgiven av Jonas Bergfeldt, Essem Design
Final bid450 SEK
Est500 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTURER, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,200 SEK
Final bid650 SEK
Est500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 5 g
RING, 23k guld, vikt ca 5 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK
VAS, keramik, Anna-Lisa Thomson, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Final bid650 SEK
Est300 SEK
FIGUR, lergods, 1900-talts slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, möjligen Carl Fagerlund Orrefors, 1960-/70-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 6 st loungestolar, "DCM", Vitra
Final bid9,000 SEK
Est12,000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1950-tal
SÄNGBORD, 1 par, 1950-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
GALLERIMATTA, Pappelina, 60 x 200 cm
Final bid400 SEK
Est300 SEK
EMALJTAVLA, 1900-talets andra hälft, större format
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BLOMBORD, omkring 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, tot vikt ca 9 g
Final bid3,200 SEK
Est3,500 SEK
FICKUR MED KEDJA, dam, silver
FICKUR MED KEDJA, dam, silver
Final bid350 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
GEORGES POINT, färglitografi, mått ca 58x58 cm
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CARL HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKE OCH KANDELABER, mässing, sannolikt Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SÅSSLEV OCH SKED, silver, GAB, tot vikt ca 68 g
Final bid300 SEK
Est200 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 4 st, "Adam", Stig Lindberg, Gustavsberg
Final bid850 SEK
Est600 SEK
KANDELABER, smide och mässing, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est200 SEK
RING, 18k vitguld, med vit sten, vikt ca 2,9 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,7 g
RING, 18k guld, vikt ca 3,7 g
Final bid1,200 SEK
Est1,800 SEK
ÖLGLAS, 8 st, glas, Henning Koppel Orrefors
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, smörask, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid650 SEK
Est300 SEK
STIG LINDBERG, 8 del, servisporslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid1,100 SEK
Est400 SEK
KAJSA & NILS STRINNING, skrivhylla och skåp, String, 2000-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
LISA LARSON, fat, porslin, "Stim", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
HALLMÖBEL, jugend, tidigt 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Final bid500 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPSFOT, sk Strindbergslampa, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
RING, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, rokokostil, 1800-/1900-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
BERGÈRE, Louis XIV-stil, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
CHIFFONJÉ, 1800-talets andra hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
MATTA, Gitt Grännsjö-Carlsson, rölakan, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, 1900-talets mitt
SIDOBORD, 1900-talets mitt
Final bid450 SEK
Est400 SEK
BAKELSESPADE, silver, Danmark, vikt 111 g
Final bid350 SEK
Est300 SEK
VEDKORG, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
ARTUR LINDQVIST, 1 par trädgårdsstolar "A2", Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
HERRBETJÄNT, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
ARTUR LINDQVIST, 3 del trädgårdsmöbler, Grythyttan, 1900-talets mitt
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, Frankrike, empire, 1800-talets första hälft
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK