MICHELE DE LUCCHI OCH GIANCARLO FASSINA, bordslampa, Artemide, Italien, 2000-tal
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
GLASBLOCK, "Aquarium" Salviati & Co, Murano, Italien
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 357 x 250 cm
Final bid6,000 SEK
Est8,000 SEK
AFTONVÄSKOR, 3 st, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, skärmar från Svenskt Tenn
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas, "Clown", Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, "Superellips", soffbord, Danmark
Final bid400 SEK
Est500 SEK
TAKPLAFOND, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est400 SEK
Final bid550 SEK
Est400 SEK
BERTIL VALLIEN, väggrelief, stengods, 1960-tal, Gustavsberg
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, modern formgivning, 2000-tal
Final bid2,800 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, gustaviank stil, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est800 SEK
STOLAR, 4 st, jugend, 1900- talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, "Light up Lissabon", Matting, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-/2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "Blomlapp", signerad AB MMF
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
GUSTAF FRÖDING, 5 vol, "Samlade skrifter", Albert Bonniers Förlag 1922
Final bid450 SEK
Est300 SEK
BIJOUTERIER, bla collier med karneol, bärnsten
Final bid450 SEK
Est300 SEK
VÅG, gjutjärn, 1800-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, kontorsstol, "E-A 108", Vitra, formgiven 1958
Final bid3,200 SEK
Est4,500 SEK
LJUSLYKTOR, 3 st, glas, Bertil Vallien, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est200 SEK
SIDEBOARD, "Stockholm", Ikea
SIDEBOARD, "Stockholm", Ikea
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
SKULPTUR, gjutjärn, samtida
SKULPTUR, gjutjärn, samtida
Final bid1,700 SEK
Est400 SEK
FOTPALL, 2000-tal, klädsel "Lotus Lin", GP & J Baker
Final bid400 SEK
Est400 SEK
TIDSKRIFTSTÄLL, vitlackerad metall, "Magbag", Maze, formgiven av Malin Lundmark, samtida
Final bid250 SEK
Est200 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, AJH, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn och mässing, 1800-/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BENEDETTA MORI UBALDINI, 2 st, "Cloud", Magis, Italien, formgivna 2012
Final bid3,000 SEK
Est2,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad, daterad 1973, större format
Final bid200 SEK
Est400 SEK
THOMAS BENTZEN,  2 st, sidobord, "DLM", design Thomas Bentzen, HAY
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
 SNAPSGLAS, 6 st, "Aslak", Tapio Wirkala, Iittala
Final bid200 SEK
Est200 SEK
LJUSSTAKE, ''Gloria'', Broberg och Ridderstråle, Klong
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SELMA LAGERLÖF, 14 st, "Skrifter", Albert Bonniers Förlag 1948
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ROLF SÄFVENBERG, 9 st, färglitografier, signerade och numrerade
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/19000-tal, olja på pannå, osignerad
Final bid500 SEK
Est300 SEK
MATTA, "Ply Rug", Margrethe Odegaard, Muuto
Final bid550 SEK
Est400 SEK
SOFFBORD, "Opus", Haslev, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SAMLING KURIOSA, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid1,800 SEK
Est2,000 SEK
SACCOSÄCK, Fatboy
SACCOSÄCK, Fatboy
Final bid600 SEK
Est600 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, 1930-tal, björk
Final bid2,000 SEK
Est2,500 SEK
TIMO SARPANEVA, vas, glas, Iittala, Finland, 1970-tal
Final bid200 SEK
Est200 SEK
STÅBORD, modern formgivning, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SAMLING TÄNDARE, 10 st, bl a Ronson, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1900-talets första hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk, monogramsignerad och daterad 95
Final bid400 SEK
Est500 SEK