BORDSLAMPA, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est600 SEK
SKRIVSTOL, ek, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est600 SEK
GUNILLA ALLARD, fåtölj, "Cinema", Lammhults, formgiven 1994, textil Paul Smith
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
SAM HECHT OCH KIM COLIN, golvlampa "W182 Pastille F2", Wästberg, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
STIG LINDBERG, "Adam", kaffekoppar med fat, 4 st, benporslin, Gustavsberg, 1950-/60-tal
Final bid700 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, old, silke, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
GUNGSTOL, bambu, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est2,000 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SAMLING MODELLBILAR, mestadels Dinky Toys, 1900-talets andra hälft
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
GUSTAF SJÖÖ (1902-1969), olja på pannå, signerad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BARPALLAR, 1 par, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
BRINGARE, grönt glas, Monica Bratt, Reijmyre
Final bid400 SEK
Est400 SEK
SAMLING MODELLBILAR, "Models of the year", Matchbox, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 273 x 99 cm
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, majolika, jugend, omkring år 1900
Final bid1,000 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, mässing och malm, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,000 SEK
THELMA AULIO PAANANEN (Finland/Sverige, född 1931), färglitografi, signerad och daterad 1982
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est400 SEK
EERO AARNIO, stol/figur, "Happy Bird", Magis, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
PIEDESTAL, trä, Håkan Palm 1990
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BJÖRN TRÄGÅRDH, kanna, glas, Reijmyre glasbruk
Final bid300 SEK
Est400 SEK
FIGUR, lergods, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SOFFA, tresits, Furninova, 2000-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
VITVINSGLAS, 6 st, kristall, Val Saint Lambert, Belgien, sannolikt 1900-alets första hälft, signerade
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Final bid550 SEK
Est800 SEK
VÄGGSPEGLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est200 SEK
JAN B POSBISIL (1898-1968), olja på duk, signerad
Final bid700 SEK
Est400 SEK
Final bid1,500 SEK
Est1,000 SEK
MATTA, rölakan, monogramsignerad MJ, ca 200 x 137 cm
Final bid600 SEK
Est500 SEK
ETAGEBORD, idegran, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, Triwa, "Sort of black chrono", design art fashion Rasmus Storm
Final bid250 SEK
Est400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
MICHAIL SHEVARJOV (1958), akvarell, signerad och daterad 95
Final bid350 SEK
Est400 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbord, "Eames Desk Unit", för Vitra
Final bid7,000 SEK
Est9,000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LOCKURNOR OCH VAS, 3 del, porslin, Wallendorf, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad S Ewert, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid700 SEK
Est700 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
MATTALLRIKAR, 8 st, porslin, "Diamant", Rörstrand
Final bid650 SEK
Est200 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ALEXANDER TOLSTOY (1895-1969), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK