STEFAN DIEZ, hylla, "New order combination", HAY, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
BORDSLAMPA, patinerad metall, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MODELLOK, Piko, BR55
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SAMLING MODELLVAGNAR, 7 st, Liliput, Roco och Lima
Final bid750 SEK
Est600 SEK
MODELLOK SAMT KRANVAGNAR, 2 st, Liliput, SJ 1776, 210 00, Roco 4316
Final bid500 SEK
Est400 SEK
MODELLBILAR, Wiking Berlin, ca 100 st
Final bid550 SEK
Est600 SEK
MODELLOK, Fleischmann, RC2 1091, 4365
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SAMLING GODS OCH ARBETSVAGNAR, ca 30 st
Final bid700 SEK
Est600 SEK
TÅGBANA, Lima
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
MODELLOK, 4 st, Lima, RC2 1035 samt SJ T43220
Final bid1,200 SEK
Est500 SEK
MODELLOK, Fleischmann, 4230
Final bid450 SEK
Est300 SEK
MODELLOK, Roco, RC5 SJ 43629
Final bid800 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 9k guld, vikt ca 5 g
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
DOSOR, 2 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca 58 g
Final bid650 SEK
Est400 SEK
BRINGARE, blått glas, 1950-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BORDSPENDYL, brons, sannolikt omkring 1800-talets mitt
Final bid5,200 SEK
Est6,000 SEK
FAT, 7 st, stengods och porslin, mestadels Argenta, Gustavsberg
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943), färglitografi, signerad och daterad -89
Final bid200 SEK
Est400 SEK
ILSE CRAWFORD, dagbädd, "Sinnerlig", IKEA, formgiven 2016
Final bid3,000 SEK
Est5,000 SEK
BLOMLAMPA, mässing, Boréns, "6770", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKULPTUR, i form av ansikte, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KONSTANTIN GRCIC, 3 st barstolar "Miura", för Plank, Italien
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
SOFFBORD, 1960/70-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, 2 st snarlika, 1900-tal, England
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SJÖSKUMSPIPOR, 5 st, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
BORDSKANON, Stafsjö Bruk, gjutjärn, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
STÅBORD, Byarums Bruk, gjuten aluminium, samtida
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
PIPHUVUD OCH DOSOR, silver, dosornas vikt 64 g
Final bid250 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, keramik, Thomas Hellström, Nittsjö keramik, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TELEFON, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SKÅL, teak, 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est200 SEK
VAS, silver, otydlig mästarstämpel från år 1812, vikt ca 505 g
Final bid3,800 SEK
Est3,000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
UNDERLÄGGSTALLRIKAR, 8 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
TOM DIXON, "Eclectic", skål, koppar
Final bid450 SEK
Est300 SEK
HYLLSYSTEM, teak, 1950-/60-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
Final bid350 SEK
Est400 SEK
GUSTAV OPPEL, figurin, Rosenthal, 1900-tal
Final bid850 SEK
Est1,500 SEK
GARDINLÄNGDER, 4 st, England, linne, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est800 SEK
KANDELABER, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est600 SEK
ERIK HÖGLUNG, vas, turkostonat glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
FIGURIN, porslin, Ingeborg Plocksross, Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
KRUS, 4 st, stengods, Höganäs och Raus, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est400 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 255 x 154 cm
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, jugend, tidigt 1900-tal, Gamla Santessonska Tenngjuteriet Stockholm
Final bid500 SEK
Est400 SEK