FIGURINER, 3 st, keramik, Tillgmans
Final bid450 SEK
Est300 SEK
HALSKEDJOR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 11,5 g
Final bid6,400 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
FÄLLBORD, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
OSKAR BERGMAN (1879-1963), färglitografi, signerad och numrerad 169/260
Final bid350 SEK
Est400 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18k guld
Final bid450 SEK
Est800 SEK
HERTHA BENGTSSON, servisporslin, 32 delar, "Koka", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
LJUSKRONA, empirstil, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, snurrfåtölj, ''Rondino'', Swedese, 2000-tal
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, glas och mässing, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, keramik, Bitossi för Bergboms, 1900-talets andra hälft.
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STIG (SLAS) CLAESSON (1928-2008), färglitografi, signerad och numrerad 99/100
Final bid450 SEK
Est600 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, trä, bemålade, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), färglitografi, signerad och numrerad 153/175
Final bid750 SEK
Est800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 26,8 g
Final bid15,000 SEK
Est14,000 - 16,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, flintgods, "Daldansen", Rörstrand
Final bid700 SEK
Est1,200 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 4,7 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 - 3,000 SEK
MEKANISK LEKSAK, plåt, Västtyskland, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
FIGURINER, 12 st, tenn, bla "The Fishwomen", "The Lavender Girl", "The Milkmaid", "The Watchman", JP, 1970-tal
Final bid400 SEK
Est1,000 SEK
FICKKNIV OCH FINGERBORGAR, 2 st, silver, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
VÄSKA, Rimowa, 2000-tal
VÄSKA, Rimowa, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
REBECCA UTH, ljusstake, mässing, "Johanne", Georg Jensen
Final bid300 SEK
Est600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-/2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
FINGERBORG, 18k guld, vikt ca 2,8 g
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret trä, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, "Twice", House Doctor, samtida
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, bla örhängen och halskedjor med hängen, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla örhängen och broscher, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKLAMPA, tiffanystil, 1980-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, komposit, större modell, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SKRIVSTOL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est600 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing, 1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
LEIF JÖRGENSEN, ståbord, "Loop", Hay, samtida
Final bid200 SEK
Est800 SEK
GUNGHÄST, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est500 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad båtbryggan Laesö -67
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-/1900-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "Modell 560", Ateljé Lyktan, 1940-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
GOLFBAG, Cobra, 2000-tal
GOLFBAG, Cobra, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
RING, 18k guld, med citrin, tot vikt ca 6,8 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 - 4,000 SEK
SKULPTUR PÅ POSTAMENT, gjutgods och marmor, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KRUS, lergods, 1900-tal
KRUS, lergods, 1900-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
OPEL, Corsa, 5 dörrar, 1,2 Eco Flex
Final bid36,000 SEK
Est20,000 - 30,000 SEK
AXEL TALLBERG, etsning, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RESVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
RESVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKJORTKNPPAR, MANSCHETTKNAPPAR OCH SLIPSNÅL, bla silver, 1900-talets slut
Final bid150 SEK
Est300 SEK