VITVINSREMMARE, 7 st, glas, 1900-talets mitt
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,200 SEK
MATSKEDAR, 10 st snarlika, mestadels 1800-tal, silver, tot vikt ca 580 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, Nils Tornberg, Linköping 1796/1797, tot vikt ca 258 g
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
ORIENTMATTA, Bakhtiari, ca 190 x 280 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
FISKBESTICK, 24 del, silver, Hallbergs Stockholm 1950, tot vikt ca 1 630 g
Final bid8,600 SEK
Est8,000 SEK
JOSEF FRANK, gardinkappa, "Herbs", 2000-tal
Final bid600 SEK
Est300 SEK
COLLIER/DRÄKTSMYCKE, silver, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BANG & OLUFSEN, skivspelare Beogram 1900, Beomaster 1900 samt 1 par högtalare Beovox S60, 1970-tal
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Final bid900 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, &Tradition, "Space Copenhagen SC6", samtida
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
BESTICK, silver, tot vikt ca 265 g
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, nyrokoko, 1800-talets slut
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
SVENOLOV EHRÉN (1927-2004), färglitografi, signerad och daterad 88
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORD MED LÅDA, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid950 SEK
Est1,200 SEK
SJÖSKUMSPIPA OCH KÄPP, med silverdetaljer, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KIKARE, Cinemascope, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Japan, 1800-tal
VAS, porslin, Japan, 1800-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
DRYCKESHORN, nysilver och horn, GAB, Stockholm, 1800-/1900-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,500 SEK
JOSEF FRANK, duk, Svenskt Tenns sömnadsateljé, i mönster "Mille fleurs" formgivet på 1940-talet
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
KOPPARFÖREMÅL, 6 del, 1800-/1900-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
KARMSTOL, sk puderstol, renässansstil, 18-/1900-tal
Final bid3,400 SEK
Est600 SEK
SECTO DESIGN, "Aspiro 8000", taklampa, samtida, Finland
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FAT, brons, Arvika Konstsmide, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est300 SEK
MORTEL, kolmårdsmarmor, 1800-tal, större modell
Final bid450 SEK
Est800 SEK
SEKRETÄR, 1800-tal, fanerad med mahogny
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SAMLING ENKLARE ARMBANDSUR OCH FICKUR, quartzverk
Final bid200 SEK
Est300 SEK
STOLAR, 1 par, senbarock
STOLAR, 1 par, senbarock
Final bid600 SEK
Est800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld Olma, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, 1900-talets andra hälft
Final bid950 SEK
Est2,000 SEK
KUDDFODRAL, 2 st, 1900-/2000-tal, mönster av Josef Frank och Estrid Ericson
Final bid600 SEK
Est300 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), tusch och blyertsteckning, signerad
Final bid250 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
MATSKEDAR, 1 par, silver, stämplade Carlsson 1828, vikt ca 140 g
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSNÅLAR, TÄNDARE RONSON mm, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING BROSCHER, bijouteri, bla 1900-talets mitt
Final bid500 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, 1800-/1900-tal
LJUSKRONA, 1800-/1900-tal
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
SKRIN, 1800-tal
SKRIN, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Cumulus", Delta Light, Belgien, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est1,200 SEK
BORD, rokokostil, 1800/1900-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
 DOCKHUS MED TILLBEHÖR, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
FILMKAMERA, Beaulieu 4008ZM, Frankrike, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, Swedish modern, 1940-tal
Final bid250 SEK
Est800 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 5-4 1/2, "Charlottenborg" Danmark
Final bid5,000 SEK
Est5,000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, tenn, 1930-/40-tal, Nyköpings ciselörverkstad
Final bid200 SEK
Est300 SEK
OLLE BONNIÉR (1925–2016), färglitografi, signerad och numrerad 132/400
Final bid250 SEK
Est300 SEK