CARL MALMSTEN, fåtölj "Farmor", 1900-talets andra hälft
Final bid4,000 SEK
Est6,000 SEK
MORTLAR, 2 st, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PEIT HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, år 1979
Final bid12,000 SEK
Est5,000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu
Final bid650 SEK
Est600 SEK
KEDJA MED HÄNGE, 18k guld, total vikt ca 2,8 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
BURBERRYS, trenchcoat, dam, strlk ca M
Final bid2,200 SEK
Est600 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FIGURINER, 4 st, porslin, Goebel, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GOLVVAS, större modell, porslin, Kina, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid800 SEK
Est2,000 SEK
TRÄDGÅRDSMASKINER, 2st, Meec, elektriska
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SKULPTURER, 4 st, glas, sannolikt Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MEDALJ, silver, För nit och redlighet i rikets tjänst, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
ALLAN ÖSTERLIND (1855-1938), pastell, signerad
Final bid400 SEK
Est800 SEK
STEGE, trä, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est500 SEK
HUGGKUBBE/SLAKTARBÄNK, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
ROGER PERSSON, soffbord, "Mill", Karl Andersson & Söner, nutida
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN. skåp, "Calmare Nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid3,600 SEK
Est4,000 SEK
SAMEKNIV, mindre modell, 1900-tal
Final bid650 SEK
Est300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Vik", Miljöexpo, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GULDSMYCKEN, 9 del, 18 k guld, tot vikt ca 9,1 g
Final bid3,200 SEK
Est2,500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6,1 g
Final bid3,000 SEK
Est3,000 SEK
BRINGARE, glas, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est200 SEK
SOFFA, DUX, Bra Bohag, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est800 SEK
KOMPOSTKVAR, 2 st, Stiga Bio Quiet samt Meec Tools
Final bid350 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, herr, Junghans Electronic
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
KOPIEMÅLNING, olja på duk, 1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BORDSLAMPA, glas, Josef Scott, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
FICKUR, Primo, 1900-talets första hälft, guld på stål
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, svenska stämplar 1856
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, vikt ca 2,5 g
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Final bid650 SEK
Est500 SEK
MATSERVIS, 52 del, porslin, Thomas, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KLÄDSTÄLLNING, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
PALL, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TIMO SARPANEVA, 4 st ljusstakar "Festivo", Iittala
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
TAKKRONA, bronserad metall, Roberto Galli, Frankrike, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, "Puck", Reijmyre. 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 30 del, servisporslin, "Blå Blomst"
Final bid850 SEK
Est800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1960, vikt ca 13,8 g
Final bid5,800 SEK
Est6,000 SEK
MATSTOLAR, 6 st, Lindomemodell, 1900-talets andra hälft
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
BORDSLAMPA, glas ,"Globen", Lindshammar, 1989
Final bid200 SEK
Est500 SEK
MICHAEL BIHAIN, "Libri 2" 1 par, hylla / sängbord, Swedese, samtida
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, 1700-tal
Final bid3,000 SEK
Est1,000 SEK
BOKBAND, 5 vol, "Svenska litteraturens pärlor"
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing och glas, sannolikt Hans-Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK