KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, fåtölj, "Lilla Eva", Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt,
Final bid1,600 SEK
Est1,500 SEK
BAJONETT, Sverige, No 415
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NAUTISKA INSTRUMENT, mässing, däcksbalk från Rikswasa, 1900-talets andra hälft
Final bid550 SEK
Est800 SEK
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm
Final bid4,000 SEK
Est5,000 SEK
HÄNGEN/BERLOCKER, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 4,3 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, "Calmare Nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Final bid6,000 SEK
Est5,000 SEK
SOFTLINE, sittpuff, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Svenska slott, 1976, vikt ca 16 g
Final bid550 SEK
Est600 SEK
SKÅL, tenn, Edvin Ollers, art déco, Stockholm 1930
Final bid950 SEK
Est600 SEK
FIGURIN, parian, "Kan du inte tala", Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Final bid350 SEK
Est1,000 SEK
OLLE RHÖNNSTAD (1931-1988), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est600 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 3,3 g
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
TAKLAMPA, sk skomakarlampa, 1900-talets början, prslin
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
RING, 18k vitguld, med smaragd och diamanter, svenska stämplar RIT Stockholm 1984, vikt ca 4,9 g
Final bid4,200 SEK
Est5,000 SEK
DUKAR, 9 st, linne, 1900-talets andra hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 1 par, "E27", Muuto, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ELIS RYBERG (1919-1985), olja på duk, signerad
Final bid900 SEK
Est1,500 SEK
MASSPRODUCTIONS, matbord, "Tio", samtida
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soffa, Dux, "Alicia"
Final bid11,000 SEK
Est18,000 SEK
TYGER, 5 st, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LINDA NORDQVIST, sideboard, "Level 1702", Karl Andersson & Söner, 2000-tal
Final bid3,800 SEK
Est5,000 SEK
VASER, 1 par, porslin, orientalisk stil, nutida
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HELVETIA, herrarmbandsur. 18k guld, total vikt ca 63,7 g
Final bid16,500 SEK
Est12,000 SEK
PALL, allmoge, 1800/1900-tal
Final bid850 SEK
Est500 SEK
MAGNUS FANKKI (född 1946), kåsa, björk och renhorn, monogramsignerad MF
Final bid1,100 SEK
Est1,500 SEK
LOCKBURK, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, briljantslipade diamanter tot ca 2.45 ct, 18k vitguld
Final bid24,000 SEK
Est32,000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5 g
Final bid1,900 SEK
Est2,000 SEK
VÄLLINGKLOCKOR/BJÄLLROR, 3 st, mässing, bl a 1800-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ORIENTMATTA, Zieglerdesign, ca 318 x 218 cm
Final bid7,000 SEK
Est5,000 SEK
SMYCKEN, silver, 3-delar, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est500 SEK
KAMERA, Zeiss Ikon, Nettar, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Final bid1,600 SEK
Est1,000 SEK
SKÄNKSKÅP, allmoge, Dalarna, daterat 1798
Final bid6,000 SEK
Est4,000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, Löfman, MGAB, år 1977
Final bid300 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 30 g
Final bid12,500 SEK
Est14,000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 82 del, nysilver, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 18 g
Final bid7,200 SEK
Est8,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, Frankrike, 1800-tal
Final bid4,800 SEK
Est6,000 SEK
HERRARMBANDSUR, Certina, 1900-talets andra hälft, manuell
Final bid500 SEK
Est800 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 20 del servisporslin, "Svart ruter", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est500 SEK
MODELLFARTYG, 1900-talets andra hälft
Final bid600 SEK
Est800 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK