FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 3 st, vinglas, Kosta Boda
Final bid400 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LEKSAKSBIL, metall, Tekno "434", 1900-talets mitt
Final bid300 SEK
Est300 SEK
FRACK, blå, med skjorta och knappar, strlk ca 48/50
Final bid450 SEK
Est500 SEK
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 3 del servisporslin, "Musselmalet", bla 1031
Final bid500 SEK
Est500 SEK
Final bid750 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, stål, kronograf, 1900-talets andra hälft
Final bid1,300 SEK
Est600 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, golvlampa, Wästberg, W 126, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, BS Sweden, samtida
Final bid600 SEK
Est300 SEK
ISAO HOSOE, bordslampa "Heron", för LUXO Norge, 1990-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
GÄRSNÄS, barpall, ek, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
NILS STRINNING, vägghylla, String, samtida
Final bid650 SEK
Est1,000 SEK
HUMIDOR, Frans Suell, 2000-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
ROLF BERG, figur, keramik, 1900-/2000-tal
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BROSCHER, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 11 g
Final bid4,400 SEK
Est5,500 SEK
BYRÅ, 1700-/1800-tal
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
SILVERUPPSATS, 4 del, GEWE 1959, tot vikt ca 440 g
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB 1961
Final bid400 SEK
Est600 SEK
ERIC LÖFMAN, bägare, silver, MGAB 1974, vikt ca 255 g
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
BÄGARE, silver, Stockholms GAB 1963, vikt ca 225 g
Final bid1,200 SEK
Est1,600 SEK
BJÖRN DAHL, färglitografi, signerad och numrerad 316/260
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ARNE NORELL, fåtölj, "Löven", 1960-tal
Final bid500 SEK
Est1,500 SEK
SERVISPORSLIN, 35 del, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid750 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, tenn, swedish modern, 1930-/40-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Final bid27,000 SEK
Est12,000 SEK
MATTA, galleri, "Hellested", Ikea, 2000-tal, ca 80 x 245 cm
Final bid400 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Final bid450 SEK
Est500 SEK
RING, 18k guld, med syntetisk grön spinell, tot vikt ca 5,1 g
Final bid1,300 SEK
Est1,800 SEK
Final bid650 SEK
Est500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est600 SEK
THOMAS BERNSTRAND, ljusslinga, "Shibuya", Zero, formgiven 2014
Final bid200 SEK
Est1,000 SEK
NILS LANDBERG, 8 st vinglas, "Illusion", Orrefors, 2000-tal
Final bid1,400 SEK
Est1,000 SEK
BROSCHER, 2 st, tenn och silver, bla AMS 1958
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SATSBORD, 3 del, empirestil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est300 SEK
ROLF BERG, figur, keramik, 2013
Final bid900 SEK
Est300 SEK
TRENCHCOAT, Burberrys, sannolikt 1900-talets slut
Final bid600 SEK
Est1,000 SEK
CARL FAGERLUND, 1 par bordslampor, glas, Orrefors, signerade
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
PHILIPPE STARCK, 4 st karmstolar, "Masters", Kartell, 2000-tal
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ORIENTMATTA, ca 147 x 102 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-talets slut
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KONSOLBORD, 1800-talets slut
Final bid600 SEK
Est800 SEK
STIG LINDBERG, fat, porslin, "Månsken", No 1 Art Plate, Gustavsberg
Final bid700 SEK
Est600 SEK