RAYMOND WEIL, damarmbandsur, gulddoublé, 1900-/2000-tal
Final bid900 SEK
Est500 SEK
MATTA, "Hellested", Ikea, 2000-tal, ca 140 x 170 cm
Final bid300 SEK
Est300 SEK
ODDMAR BJÖRKLUND (1907-1997), olja på duk, signerad
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BENGT BERGLUND, figur, stengods, Gustavsberg, monogramsignerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
KOPPARFORMAR, 2 st, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BARPALLAR, 5 st, Offecct, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TAVLOR, 1 par, tryck på glas, 1800-tal
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
SIDOBORD, metall, Fatboy, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 235 x 174 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KANDELABER, trä, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est300 SEK
GOLVUR, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, förgylld brons, strutsägg, Galleri Scandia, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BORDSKANON, mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est800 SEK
LOCKURNA SAMT 1 PAR LJUSSTAKAR, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Final bid500 SEK
Est500 SEK
KARUSELLBORD, sannolikt England, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Final bid700 SEK
Est600 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft
Final bid500 SEK
Est500 SEK
SEPPO KOHO, vägglampa "Petite 4630", Secto design, samtida
Final bid1,800 SEK
Est2,500 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft, Mönsteds, Danmark
Final bid500 SEK
Est1,200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, "Gille", no 75, Skultuna Bruk, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Final bid750 SEK
Est1,000 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ROLF BERG, 3 st figurer, keramik, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSDEKORATIONER, 1 par, vitmetall, 1900-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
LAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
ARMBAND, silver och markasiter, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est300 SEK
SAMUEL BLESENDORFF, efter, kopparstick, 1700-/1800-tal
Final bid500 SEK
Est800 SEK
PUNCHMUGGAR, 8 st, silver, GAB, 1900-tal, total vikt ca 268 g
Final bid1,300 SEK
Est1,000 SEK
GÖRAN WÄRFF, ljuslyktor, 3 st, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping, 1900-talets mitt
Final bid9,000 SEK
Est6,000 SEK
VÄVD TAPET, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
FLAGGSTÅNGSKNOPP, metall/glas, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1800-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
BROSCH OCH BROSCHNÅL, 14k guld och odlade pärlor, tot vikt ca 16,5 g
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, ca 154 x 70 cm
Final bid800 SEK
Est800 SEK
VASER, 2 st, keramik, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen, 1900-tal
Final bid600 SEK
Est800 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Final bid600 SEK
Est1,200 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 290 x 205 cm
Final bid250 SEK
Est600 SEK
MONICA MULDER, 1 par, taklampor, "Bloom", Pholc, samtida
Final bid200 SEK
Est500 SEK
PIEDESTAL MED YTTERFODER, porslin, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, England, 1900-tal, tot vikt ca 764 g
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
FIOL MED STRÅKE, Willy Dorsch, Tyskland, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
FICKUR, 2 st, Westmore och Zenit, 1900-talets början
Final bid450 SEK
Est300 SEK
JONAS WAGELL, taklampa "JWDA", Menu, samtida
Final bid250 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, fat, porslin, "Berså", Gustavsberg
Final bid400 SEK
Est600 SEK
JULGLAS OCH BRINGARE, 12 del, glas, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK