KÄPP, handtag av silver, GAB Stockholm 1929
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, metall, Avesta, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
TAKLYKTA, mässing, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
LACKDOSA, 1800-/1900-tal
LACKDOSA, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1800-/1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, etsningar, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
DUBBELKNIV, Finland, Kauhava, 1900-tal
Final bid3,800 SEK
Est600 SEK
ANDRÈ DERAIN (1880-1954 Frankrike), färglitografi, signerad
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
LISA LARSON, figur, keramik K-studion Gustavsberg
Final bid550 SEK
Est600 SEK
BORDSLAMPA, stengods, Danmark, 1960/70-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MONA HUSS WALLIN (född 1944), färglitografi, signerad och numrerad 39/325
Final bid900 SEK
Est500 SEK
FICKUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 31 g
Final bid1,600 SEK
Est1,200 SEK
BORDSSKEDAR, 12 st, silver, IPH 1838, tot vikt ca 575 g
Final bid3,000 SEK
Est2,500 SEK
BORDS-/VÄGGFOTOGENLAMPA, mässing, ES Sörensen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 1900-tal, 8 lit
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, assiett, "Musselmalet", helblond, porslin, 1/1094
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SERVERINGSBESTICK, 5 del, silver, tot vikt ca 180 g
Final bid900 SEK
Est500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, 1800-talets andra hälft, tot vikt ca 170 g
Final bid850 SEK
Est600 SEK
SKÅLFAT, silver, vikt ca 175 g
Final bid850 SEK
Est500 SEK
FORM US WITH LOVE, takampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Final bid200 SEK
Est500 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1997
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, teak, 1950/60-tal
BORDSLAMPA, teak, 1950/60-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver CG Hallberg 1955
Final bid800 SEK
Est1,200 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, svenska stämplar SP 1904, tot vikt ca 380 g
Final bid2,000 SEK
Est1,200 SEK
BOKHYLLA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est800 SEK
SAMLING SKEDAR, 13 st, silver, olika modeller, 1900-tal, total vikt ca 198 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
SOPPSLEV, silver, sannolikt Sven Dahlström (verksam 1778-1804) Gävle 1781, tot vikt ca 135 g
Final bid700 SEK
Est800 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KÄPP OCH KRYCKA, handtag av silver, svenska stämplar 1907 resp 1912
Final bid550 SEK
Est500 SEK
CLAES-GÖRAN KARLSSON (född 1944), färglitografi, monogramsignerad
Final bid450 SEK
Est600 SEK
FIGUR, bronserad metall, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 1 par fat, porslin, "Musselmalet", helblond, 1/1062
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid2,600 SEK
Est1,200 SEK
ARMBAND, med berlock, 18k guld, bismarklänk, vikta ca 22,5 g
Final bid9,000 SEK
Est12,000 SEK
KÄPP, silver, handtag i form av lejon, 1800-/1900-tal
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
HÄNGUR, med kedja, Sekonda, guld på stål, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 195 x 190 cm
Final bid6,600 SEK
Est2,000 SEK
KATARINA DAHL, taklampa, metall, "Random", Rydéns, samtida
Final bid700 SEK
Est600 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Final bid1,900 SEK
Est1,000 SEK
KOLONNSKÅP, 1 par, 1900-talets första hälft
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
GOLVLAMPA, kromad metall, Ikea, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
LOUIS POULSEN, taklampa, "Toldbod 220", Danmark
Final bid650 SEK
Est600 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, 1900-talets andra hälft, "Haga" tot vikt ca 477 g
Final bid2,400 SEK
Est2,000 SEK
BORDSSKEDAR, 11 st, silver, Gustaf Möllenborg Stockholm 1893, tot vikt ca 488 g
Final bid2,600 SEK
Est2,500 SEK