GOLVLAMPA, svartlackerad metall, 2000-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SNUSDOSA, silver, 1800-tal
SNUSDOSA, silver, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.25 ct
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, semiantik, möjligen Heriz, ca 190 x 122 cm
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
PETER J LASSEN, 1 par sängbord, "Dream", Montana, samtida
Final bid3,200 SEK
Est4,000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 12 st assietter, porslin, "Musselmalet", 1/1087
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
MATTA, "Lohals", Ikea, ca 160 x 230 cm
Final bid350 SEK
Est500 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, R+R Art & Design Sweden, väska, "Kelly" efter Hermès, 2000-tal
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,200 SEK
LJUSPLÅT, mässing, 1800-tal
LJUSPLÅT, mässing, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad Hubert
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KARMSTOL, renässansstil, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARNE ANDERSON, olja på duk, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
HARRI MONNI (Finland, född 1965), olja på duk, signerad och daterad -98
Final bid650 SEK
Est1,200 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffekoppar med fat, 12 st, "Musselmalet", porslin, 1/1035
Final bid1,800 SEK
Est1,500 SEK
MARC CHAGALL, efter, utställningsaffisch, Louisiana 1970
Final bid100 SEK
Est300 SEK
BYRÅ, 1900-tal
BYRÅ, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
TE- OCH KAFFESERVIS, 17 del, porslin, Höganäs, 1900-/2000-tal
Final bid550 SEK
Est800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid1,400 SEK
Est2,000 SEK
KAFFESKEDAR, 6 + 4 st, silver, bla SL Danmark, tot vikt ca 190 g
Final bid900 SEK
Est500 SEK
SKEDAR, silver, modell franska liljan, bla 1800-tal, tot vikt ca 380 g
Final bid1,900 SEK
Est1,500 SEK
FAT, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid600 SEK
Est1,500 SEK
STOLAR, 6 st, teak, sannolikt 1950-/60-tal
Final bid500 SEK
Est1,000 SEK
AGNETA BJÖRKLUND (född 1956), färglitografi, signerad och daterad 90
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKEDAR, 3 st, bla silver stämplad Hervander 1820
Final bid550 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, Kera-Lux, Mänttä, Finland, 1970-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
KÄPP OCH KRYCKA, handtag av silver, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est800 SEK
KÄPPAR, 2 st, handtag av bla silver, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est500 SEK
DOCKSÄNG, tidigt 1900-tal
DOCKSÄNG, tidigt 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KJELL ROSÉN (1909-1982), olja på duk, signerad och daterad -47
Final bid300 SEK
Est300 SEK
TAKLAMPA, mässing, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid300 SEK
Est800 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa, mässing, modell 1838, Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Final bid2,000 SEK
Est3,000 SEK
TELEFONER, 2 st, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSSKEDAR, 6 st, silver, bla 1800-tal, tot vikt ca 255 g
Final bid1,400 SEK
Est800 SEK
CIGARRSNOPPARE, silver, svenska stämplar KA 1920, vikt ca 95 g
Final bid250 SEK
Est300 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, olika silversmeder, bla 1809, tot vikt ca 250 g
Final bid1,200 SEK
Est1,000 SEK
STOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft, klädsel "Vegetable Tree" Josef Frank
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est800 SEK
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, Gustaf Möllenborg 1836, tot vikt ca 770 g
Final bid4,000 SEK
Est3,500 SEK
TAVLA, kolorerat tryck, orientaliskt, 1800-/1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
EINAR JOLIN (1890-1976), olja på duk, signerad och daterad 1961
Final bid21,000 SEK
Est35,000 SEK
PETER J LASSEN, "Dash", sängbord, Montana, samtida
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK