SATSBORD, 2 del, alm, 1940-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1800-tal
Final bid550 SEK
Est600 SEK
TAKKRONA, patinerad mässing, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
PER GUNNAR THELANDER, etsning, signerad och numrerad 7/26
Final bid200 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, järn, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SAMLING KONSTLITTERATUR, mestadels sent 1900-tal
Final bid400 SEK
Est400 SEK
BORDSLAMPA, metall, Boréns, sent 1900-tal
Final bid350 SEK
Est400 SEK
YTTERFODER, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
RÖKBORD, koppar, tidigt 1900-tal
Final bid1,300 SEK
Est500 SEK
MARC CHAGALL, efter, tryck, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
RÄKNEMASKIN, Brunsviga, Nova 13, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HEE WELLING, stol, "About a chair", HAY, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ARMBANDSUR 17 st, quartz, 2000-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
VAS, stengods, Kerstin Zetterström, sannolikt 2000-tal, signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SAMLING UTSTÄLLNINGSAFFISCHER, mestadels sent 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
ARMBANDSUR, Forsining, stål, automatiskt urverk, 2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SAMLING SERIETIDNINGAR, Kalle Anka, 1960 - 1963, inbundna, Snövit, 1963 samt Kalle Anka nr1, nytryckt 1983
Final bid200 SEK
Est600 SEK
RÄKNEMASKIN, Bell Punch Company Limited, modellnummer 509, 1900-talets mitt
Final bid150 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, färglitografi, otydligt signerad Carl Magnus
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SIRI DERKERT (1888-1985), blandteknik, signerad med blyerts
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est500 SEK
DOSA, tenn art déco, 1900-talets första hälft
Final bid450 SEK
Est300 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, sterlingsilver, Danmark, 1950-tal
Final bid550 SEK
Est500 SEK
KLOCKA, järn, i trästativ, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad, daterad 1943
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BÄGARE, silver, mindre modell, vikt ca 50 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
Final bid350 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal, med monogram
Final bid300 SEK
Est500 SEK
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver
Final bid700 SEK
Est500 SEK
SERVISPORSLIN, 28 del, porslin, "Ranka", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Final bid800 SEK
Est800 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, flintgods, Ilse Claesson, Rörstrand, 1930-tal
Final bid400 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, metall, Norrman Copenhagen, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
FICKUR, 8 st, mestadels silver, tidigt 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est500 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, tot vikt ca 49 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4 g
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
KOPPARKASTRULLER, 7 del, Krögarhuset, 1900-/2000-tal
Final bid950 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est600 SEK
KARMSTOL, möjligen England, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FICKUR, sk spindelur, silver, Gugenmus à Varsowie, 1700-tal
Final bid6,400 SEK
Est1,500 SEK
ALLMOGESKÅP, 1700/1800-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
MATSKED, silver, 1700-tal, vikt ca 35 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HÄNGE SAMT ÖRHÄNGEN 1 par, förgyllt silver med granater
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est800 SEK