SKÅL, "Fuga", glas, Orrefors
SKÅL, "Fuga", glas, Orrefors
Final bid150 SEK
Est300 SEK
VERA FERNGREN, skål, silver, GAB, Stockholm 1967, vikt ca 160 g
Final bid1,100 SEK
Est800 SEK
ORIENTMATTA, Hamadan, ca 91 x 161 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SOFFBORD, ek, 1950-/60-tal
SOFFBORD, ek, 1950-/60-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
 NINA JOBS, klädhängare, ask, "Loop", Gärsnäs.
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
ALVAR AALTO, "Pall 60", Artek, tillverkningsår 2011
Final bid1,000 SEK
Est1,200 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, färglitografi, signerad
Final bid650 SEK
Est500 SEK
CIGGARETTETUI, silver, K&EC, 1950, vikt ca 100 g
Final bid700 SEK
Est600 SEK
SIDEBOARD / BOKHYLLA, alm, 1940-tal
Final bid850 SEK
Est800 SEK
MADELEINE PYK (född 1934), figurkomposition, signerad och daterad 1976
Final bid2,000 SEK
Est1,000 SEK
ANNA EHRNER, skål, glas, "Limone", Kosta Boda, signerad och numrerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MARC SADLER, fönsterlampa, "Twiggy Small", Foscarini
Final bid200 SEK
Est400 SEK
HELENE TIEDEMANN, sidobord, "Play", Jonas Ihreborn, samtida
Final bid2,200 SEK
Est1,500 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art déco, 1920-/30-tal
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
STIG LINDBERG, fat, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
SOPPSLEV, silver, CGH, 1899, vikt inkl trähandtag ca 155 gram
Final bid400 SEK
Est600 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Johanson Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
DOSOR, 4 st, silver, 1800-tal, tot vikt ca
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas "Open Minds", Kosta Boda, signerad samt numrerad
Final bid700 SEK
Est1,000 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, sannolikt Böhlmarks, 1930-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
GUNNAR NYLUND, figur, stengods, Rörstrand
Final bid350 SEK
Est400 SEK
LIEVORE ALTHERR MOLINA, 1 par, stolar, "Catifa", Arper, Italien
Final bid200 SEK
Est500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Final bid200 SEK
Est400 SEK
KARAFF, glas, sk fyllesvin, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VASER, 2 st, tenn, 1900-talets första hälft
Final bid150 SEK
Est300 SEK
HÄNGE, RING OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,4 g
Final bid1,500 SEK
Est1,800 SEK
HINK, koppar, 1800-tal
HINK, koppar, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est300 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Final bid3,400 SEK
Est4,000 SEK
MICHAEL KORS, axelremsväska, 2000-tal
Final bid400 SEK
Est800 SEK
GUNGSTOL, 1900-talets mitt
GUNGSTOL, 1900-talets mitt
Final bid550 SEK
Est800 SEK
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 14k guld, 1900-/2000-tal
Final bid1,300 SEK
Est1,500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est400 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Final bid900 SEK
Est1,200 SEK
BARNFÅTÖLJER, 1 par, sk emmafåtöljer, 1900-/2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SERVISDELAR, 3 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Final bid400 SEK
Est500 SEK
ÅSA BURMAN (1956-2002), färglitografi, signerad och numrerad 20/100
Final bid500 SEK
Est400 SEK
PARAPLYSTÄLL, koppar, 1800-tal
Final bid1,300 SEK
Est800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, signerad
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Intertek, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, 1900-tal, tot vikt ca 447 g
Final bid200 SEK
Est500 SEK
STIG LINDBERG, fat, 2 st, fajans, "Karneval", Gustavsbergs Studio
Final bid350 SEK
Est600 SEK
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, tenn, 1930-/40-tal
SPEGEL, tenn, 1930-/40-tal
Final bid300 SEK
Est400 SEK
SKÅP, jugend, furu, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est800 SEK
KORG, rotting, 1900-tal
KORG, rotting, 1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK