SKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,400 SEK
Est600 SEK
HARALD NOTINI, takplafond, glas, modell "10074", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal
Final bid700 SEK
Est1,500 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,200 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid850 SEK
Est1,000 SEK
SKRIVMASKIN, Olympia Simplex, tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
CIGARETT-/VISITKORTSETUI, silver, GAB Stockholm 1939, vikt ca 61 g
Final bid500 SEK
Est400 SEK
TEKANNA OCH GRÄDDKANNA, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MAJA FJAESTAD (1873-1961), träsnitt, signerad
Final bid450 SEK
Est400 SEK
SIDOBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 8 st,whiskyglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
KARIN MOBRING & THOMAS JELINEK, 1 par golvlampor, "Stockholm", Ikea, 1900-talets andra hälft
Final bid1,100 SEK
Est600 SEK
MATSALSBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est1,000 SEK
BERGÈRER, 1 par, Louis XVI-stil, 1800-/1900-tal
Final bid1,500 SEK
Est2,000 SEK
SABEL, Indien, sannolikt tidigt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Four Design, Danmark, 2000-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 13 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Final bid850 SEK
Est600 SEK
ARMBAND, silver och tigeröga, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
MARGARETA LUNDAHL, matta, rölakan, monogramsignerad ML, ca 230 x 171 cm
Final bid1,500 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, 1900-tal
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est400 SEK
VATTENKANNA, zink, 1900-talets första hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 6 delar, silver, 1900-tal, total vikt inkl bald i rostfritt ca 362 g
Final bid1,500 SEK
Est1,500 SEK
SKULPTUR, bemålad gips, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
KLOCKARMBAND, 9 st, läder, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SALONGSSOFFA, Louis XVI-stil, 1800-/1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est1,500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est400 SEK
OSTKUPA MED FAT, kristall, sannolikt 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
BORDSLYSTER, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
TAKKRONA, venetiansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1900-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
KÄPP, med silverkrycka, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
FAT OCH SKÅL, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Final bid350 SEK
Est400 SEK
BOX ARKITEKTER, golvlampa, PJ80, Örsjö Belysning, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1900-talets första hälft
Final bid550 SEK
Est1,000 SEK
HELGE LINDQVIST (1913-1967), olja på pannå, signerade och daterade -49 samt -51
Final bid100 SEK
Est300 SEK
MATS MASON (1894-1983), olja på duk, signerad och daterad 1943
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SMYCKESKRIN, trä, Kina, 1900-tal
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 13 del, servisporslin, Fyrklövern, sent 1900-tal
Final bid200 SEK
Est800 SEK
SKULPTUR, brons, 1800-tal
Final bid250 SEK
Est600 SEK
FIOL MED STRÅKE, Rumänien, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est400 SEK
Final bid200 SEK
Est400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-tal
Final bid500 SEK
Est500 SEK
GOLVFIGUR, trä, 2000-tal, nötknäppare
Final bid500 SEK
Est300 SEK
RING, sterlingsilver, med blå sten, sannolikt 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LOCKURNA, bronserad metall, Kina, sannolikt 1900-tal
Final bid200 SEK
Est600 SEK