VAS, stengods, 1900-talets andra hälft, otydligt signerad B Kopp
Final bid100 SEK
Est300 SEK
KAFFESERVIS, 12 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl
Final bid200 SEK
Est500 SEK
ORIENTMATTA, ca 220 x 117 cm
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, skeppsmodell, 1900-talets andra hälft
Final bid400 SEK
Est500 SEK
DAMARMBANDSUR, 5 st, 1900-talets mitt, bla Certina & Tissot
Final bid500 SEK
Est500 SEK
OVE FEUK, spegel, tillverkad för NK 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad G Vuotto
Final bid200 SEK
Est300 SEK
KARIN BJÖRQUIST, 13 st förrättstallrikar, "Nobel", Rörstrand
Final bid2,400 SEK
Est4,000 SEK
CHOKLADKANNA, Skultuna Bruk, 1900-talets första hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
INGE PETTERSSON, olja på duk, signerad
Final bid550 SEK
Est800 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", 1900-talets andra hälft
Final bid3,200 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,800 SEK
Est3,000 SEK
TAKLAMPA, tiffanystil, Nostalgia design, 1900-/2000-tal
Final bid350 SEK
Est500 SEK
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
VINGLAS, 11 st, glas, 1900-/2000-tal
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid2,400 SEK
Est3,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est3,000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, Rörstrand, 1900-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, större modell, signerad J Hage
Final bid200 SEK
Est500 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
SOFFBORD, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SKEDAR, 8 st, silver, England, tot vikt ca 157 g
Final bid700 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, keramik, sannolikt Nittsjö, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est300 SEK
OVE FEUK, byrå, tillverkad för NK 1900-talets andra hälft
Final bid3,400 SEK
Est1,000 SEK
MODELLFARTYG, trä, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid450 SEK
Est600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, sterlingsilver, otydligt signerad och daterad 1977
Final bid550 SEK
Est500 SEK
MODELLSKEPP, trä, sannolikt 1900-talets andra hälft
Final bid750 SEK
Est600 SEK
KARAFF, glas, etsad dekor med datering 1833
Final bid250 SEK
Est500 SEK
HÖGTALARE, 1 par, Sony, modell SS-5177
Final bid100 SEK
Est300 SEK
SERVISPORSLIN, 3 del, "Torpa", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGRELIEF, orientalisk, skuret och bronserat trä, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar, 6 st, "Bern", Gemla, 2000-tal
Final bid1,700 SEK
Est2,000 SEK
BREVPRESS, mässing, Gusums bruk, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets mitt
Final bid250 SEK
Est500 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Final bid450 SEK
Est800 SEK
Final bid450 SEK
Est800 SEK
ASKAR OCH TAVLOR, 11 del, mestadels lackarbeten, sannolikt Ryssland, 1900-talets andra hälft, bla signerade
Final bid200 SEK
Est500 SEK
HAY, arbetsstol, "AAC15", svartlackerad metall, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
EMIL EKMAN, olja på duk, signerad
Final bid800 SEK
Est1,500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Pressed Glass Pendant Bowl"
Final bid300 SEK
Est500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Final bid350 SEK
Est800 SEK
ARMBANDSUR, stål, Omega Seamaster, 1900-talets mitt
Final bid2,400 SEK
Est1,500 SEK
Final bid500 SEK
Est800 SEK
ROALD HANSEN (Danmark, född 1938), olja på duk, signerad
Final bid500 SEK
Est800 SEK
SOFFA, 1900-talets början, rödmålat trä
Final bid1,000 SEK
Est1,500 SEK
BIJOUERIER, 5 st collier, 1900-/2000-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK